JAN AARDEN

Makale

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi.

Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi?
Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus Aarden ve Lucia Schoenmakers’a dünyaya geldi. Orada St.Paulus Manastırı’nda okula gitti. İlk günlerinde Jan, hayvanlar ve kuşlar ve özellikle de yarış güvercinleri için büyük bir sevgiye sahipti.İkincisi sevgisi bir Fr. Tutulan Paulus
Abbey arazisindeki bazı yarış güvercinleri ve genç Aarden’le aralarındaki ilişkinin gereğinden fazla olması, iyi bir Babanın stokunun “çocuk yöneticisi” oldu.

Gökyüzünün derinliklerine olan tutkusu yoğunlaştı ve 18 yaşındayken Oosterhout’da bir yarış güvercin kulübünün üyesiydi; Kısa bir süre içinde, iyi kısa ve orta uzaktaki kuşların bir çatı katına sahip olduğu yer.

Aarden üzerine erken bir etki, 2. Dünya Savaşı öncesinde Hollanda’nın uzun mesafeli yıldızları olan Breda’nın Oomens ailesidir. Aarden, ailenin babasıyla yakın bir dostluk geliştirmiş ve kuşkusuz kuşların bazılarına sahip olmuştur. Jan Aarden’in ünlü “37” si, “Zilvervosje” nin torunuydu ve soyağacının her iki tarafında da Odyum kantonları vardı. Kanatlarındaki gümüşün yansıması olan bu ışık kontrolü, harika bir damızlık ve bir yarışçıydı. Kanatları, Muller, van Agtmaal, van den Burgh, van der Wegen, van Roy, van den Eijnden ve Kuypers gibi büyük Aarden hayranlarının ailelerinde ve Ko Nipius’un ikinci ulusal Barselona’sının büyükbabası var.

Aslında, maraton güvercininin Avrupa’daki gelişimine yaptığı katkı muazzamdır. Özellikle hakikatin ışığında, tavukların kökenleri hakkında çok az şey biliniyor. Fakat Patrick Brothers’ın seçkin İngilizce Aarden çatı katlarından Steve Patrick sayesinde, Zilvervosje’nin Alfred Goris (Kruisland) ‘dan Slaper H. 46 – 270518 + Goris Duivin’ in kızı olduğunu söyleyebilirim.

“Zilvervosje”
Pedigree of Zilvervosje :
NL 270518-46
” Slaper”
“Blauwe Witoger”
(Wehrmacht)
???
???
NL 43-231458
“Saar”
Oomens Brothers
Oomens Brothers
“Gorisduivin”
Oomens Brothers
???
???
Oomens Brothers
???
???
“Zesentachtig” H.47-433486 ile çiftleştiğinde bu muhteşem tavuk “Geç Meesters” H.49-525758- bir güvercin bir inci yetiştirdi. Ünlü “131” “Geç Meesters” büyük bir torunu oldu. İkincisi, hanedanlığın en iyi temsilcilerinden birinin soyağacında görülür.
Eijerkamp-Muller’in ortaklığı “Zilvervosje” nin ailesinin temel kuşu olduğunu doğrulamaktadır. Van Wanroy’un “Spin” inin torunu bir torunu ve barajı “Zilvervosje” nin torunu. Ve elbette “Spin”, Kuypers Brothers ve Peter van den Eijnden’in ailelerinin temel kuşuydu.
Ve Aarden’in “37” ibaresiyle, tavuğun bir torunuydu. Ve sonuçta ‘37’ Giel van Agtmaal’ın “500” büyükbabasıydı. Aynı zamanda ‘37’, Jan de Weert’in ‘131’nin dedesiydi. Tamamen Aarden hanedanının en iyisiydi.
Daha fazla araştırma, “Zilvervosje” nin, Toon Stoffelen’in ünlü bir yetiştiricisi olan “Oude Witpen” in büyükbabası olduğunu gösterdi. Ve “Bontje Aarden”, Ligtenberg’in “10” barajı “Zilvervosje” nin torunuydu. “Bontje Aarden” ın Janus van der Wegen’in “Oude Doffertje” nin annesi olduğunu akılda tutarak.
Liste, “Zilvervosje” nin üreme etkisiyle bitmek bilmez gibi görünmektedir, fakat aynı zamanda çok iyi bir yarışçı olduğunu belirtmiştir. Bazı zaferleri şunları içeriyordu:
3. nat. Dax (1949)
2. nat. Dax (1950)
55. nat.St. Vincent (1950)
27 nat. Dax (1951)
47. nat.St.Vincent (1951)
Ancak bu makalenin asıl kongresine dönelim.
Jan’ın Janenje Akermans’a Temmuz 1916’daki yirminci evliliğinden sonra, Aarden’ın yaklaşık dört yıldır Teteringen köyüne taşınması ve yaşaması. Orada Aarden bir çatı katı inşa etti ve güvercinlerini buraya taşıdı ancak aile taahhütleri ve Birinci Dünya Savaşı nedeniyle başarı eksikliği vardı.
1921’de aile tekrar – bu kez Steenbergen’e taşındı ve 1924’te Grintweg’e başka bir hamle yaptı.
Bu, sonunda Jan ve eşinin, bugün dünyanın dört bir yanından gelen birçok hayranın olduğu bir oteli yöneten Steenbergen’e yerleşmiş olan aile için son tahliye olmayacaktı.
Ondokuzuncu yüzyılın başlarında, sporla ilgilenen ve 18 yaşındayken babasıyla birlikte bir araya gelen oğlu Anton’un kişiliğinde Jan üzerinde önemli bir etki görülmüştür. Anton’un etkisi babasını daha kısa olanlardan daha uzun yarışlara götürdü ve sonuçta şanslar ve arkadaşlıklar Aarden yetenekleri ve sabrı ile mükemmel bir zorlama yaptı.
Bu arkadaşlıklardan biri, dünyaca ünlü bir güvercin bilimcisi olan ve aynı zamanda Jan’ın bilgisi ve tavsiyesi olan Piet de Weerd idi. Dostluklarının bir başka meyvesi de “Piet de Weerd güvercin” olarak adlandırılıyordu: belki de Aardens ana üreme tavuku, Delbar / Deguffroy kökenli. Aslında Delbar, Aarden’ın kökeninde bazı erken yetiştiriciler için kanın taşınmasında önemli bir rol oynadı. Bu suşu.
Bu makale için yapılan araştırmalarda, Aarden’in inşaatçı olduğunu gösteren malzeme ile karşılaştım ama deWeerd, suşun mimarıydı. Öneri ne olursa olsun, Jan Aarden’ın bir ustalık ustası olduğundan şüphe yoktur. İyi loft’ları ziyaret etmek ve inşa edilecekleri konusunda en iyisini elde etmek. Ancak tüm harika içerik oluşturucular gibi, dahinin başkalarının deneyimini de içerebileceğini biliyordu. 1930’un sonunda Jan Aarden yetiştiricilerinin üssü, Henrey Rey’un stokunun yanı sıra Leo De Cock’ten süper bir tavukla birlikte “Ost-Roe” nin kanıydı. “Ost-Roe” Bloodlines, bir zamanlar kullandığı eski isim olan Jules Roeckaert’e aitti.
Burada, Aardens’deki kırmızıların rengi ile ilişkiliyim ki kırmızılar, gerginliğin gerçekten temsilcisi olan bir renk olduğuna dair inancın olmadığı ölçüde bazı kaşları gündeme getiriyor. Ancak araştırmalar, kırmızıların Rey ve Roeckaert hisseleri üzerinden gerilmenin temelinde olduğunu doğrulamaktadır. Eski çatı katının en göze çarpan kısmı “Ouden Vassart” idi. Rey, Gent’ten Pauwels’in açık artırmasında satın aldığı bir kırmızıdır. Roeckaert Aarden, babasına Leon Van der Saude’den kırmızı bir horoz olan “Belske” adlı hafif bir denetçi satın aldı.
Belki de bu, Aardens’i çevreleyen şüphe ya da kırmızı tüylerden oluşan kuş tüyü dinlenmeye yatkın olabilir.
Doğal yetenekleri ve soy bilgisi ile üreme üzerine bir vurgu ile birleştiğinde Aarden, Roeckaert, Rey ve diğerlerinden elde edilen ve inşa etmek ve denemek için kullanılanları kullandı.
İlk olarak, “Blaue Ost-Roe” ile bu eşleştirmede anlık başarı elde ettiği için deha kıvılcımını gösteren “Oude Rey duivin” ile eşleşti. Onların meşhur ürünü büyük bir “Fietsvlieger” idi ve yoldaki bir kazanan da bazı seçkin kuşları yetiştirdi. “Dikke Blauwe” ye evlenerek seçkin yuva arkadaşını “Schone Blauwe” yı yetiştirdi. Yarışta birincilik ödülü kazanan mükemmel bir güvercin.
“Reydoffer” “Belske” ile eşleştirildiğinde Aarden, “46” da bir başka büyük güvercin üretti – çok ırk kazandı. “46” nın tam bir kızkardeşi olan “Orleanske”, üç yıl üst üste Orleans’tan kazandı.
De Cock’ten “Fietsvlieger” ile “Vetkonk” un eşleştirilmesinden Aarden, “De Verkeeroe Duivin” i (Hollanda’da olmasa da çatı katında en iyi yarış tavuklarından biri) yetiştirdi. “Dikke Blauwe” ayrıca Roeckaert’in “Duveltje” esiyle eşleştirildi ve “Mooike” yi üretti.
Yukarıda Aarden’ın temel çiftleri ve aslında “Mooike”, “Dikke Blauwe”, “Schone Blauwe” ve “Verkeerde Duivin” in de bulunduğu yerler, St. Vincent’ın çok zorlu bir yarışından kazandı.
Bu ve diğer sonuçlardan Jan Aarden, mükemmel kalitede güvercinlere sahip olduğunu fark etti. Birinin yazdığı gibi: “hiç bitmeyen güzel bir hikayenin”.
Gelişmekte olan Aarden suşunun başarısı, Steenbergen’deki Jan fahri hayranlarının dikkatini çekti ve birçoğu Hollanda’da uzun mesafe yarışlarının sıcak yatağı haline gelmesiyle sonuçlandı.
Bu aynı zamanda suşun evrimine de katkıda bulunmuştur.
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki 1960’lara kadar olan dönemden bir kaç tanesi, başka bir Aarden ile birleştiğinde ünlü “Oude Witpen” olan Toon ve Piet Ligtenberg, suşun en ünlü temsilcilerinden ikiisinin ebeveynleriydi. Ligtenberg’in ünlü sayısı ‘10’ ve van der Wegen’in muhteşem “Oud Doffertje” si. İkincisi, van der Wegen suşunun temeli iken, ‘10’, van Geels’in kökeni olan Marijn van Geel’in ünlü “Dolle” nin babası oldu.
Toon Toffelen, Jan van der Par, Jan de Weert ve van Agtmaal’in bulunduğu Aarden stoku ile sporu yakan diğer Steenbergen fanciers’ın yanı sıra. İkincisi, Aarden’in büyük ustasından daha iyi bir yarışçı olmasıyla bazı çeyreklerde kredilendiriliyor.
Aarden’in diğer önemli bir girdisi, büyük Jan Cools’du. Aarden’in iyi bir dostu olan Cools, suştan bazı iyi güvercinlere sahip oldu ve birbirleriyle birlikte yetiştiricileri paylaştılar. Üst sınıf performans sanatçılarının üretiminde sonuçlandı.
Gerginlik geliştikçe diğerleri arasında Dax, St.Vincent, Bergerac ve Barcelona’dan gelen ırklara hükmetti. Avrupa’yı fırtına alarak ve dünya çapında bir aile haline gelmek için genişletmek. Piet de Weerd bu bağlamda gerinme konusunda iyi temsilcilerin satın alınması ve başkalarına satılması konusunda yardımcı oldu.
Aarden hanedanlığının başarısına bir başka önemli katkı da Zegge’den Piet Lazerom’du (son kırk yıl içinde). Bu Aarden uzmanı, Aardens’in en üstteki çatı katlarını satın aldı ve bu sayede bu türün en iyisine sahip oldu. Buna karşılık Lazeroms, Avrupa’daki en iyi hayranlar tarafından Aardens’in ana kaynağı olarak kullanılmıştır.
Başka yerde. Örneğin, Van Peperstraten ve de Heyde. İkincisi çatı katını Lazerom’lardan almış olduğu ünlü “Klapper” üzerine inşa etti. Ayrıca Aardens’le beş vatandaş kazandıran Van Zelderen’in istismarları da var.
Son örnekler, Barcelona’nın başarıları Aardens’e dayanan Theo Ernest’dir. Ayrıca ünlü bir çatı katı olan Brugemann Brothers başka bir Aarden kaynağına dayandı – Hein ve Hub Oostenrijk.
Bruinisse’den Jac Steketee’nin istismarları, ondokuz bin dokuzunun en üst Aarden çivilerinden birini oluşturması için göz ardı edilmemelidir. Altın Damızlık “788” Aarden hanedanlığının en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Cees de Jong’un bir başka Aarden asının “60” ı son derece düşünüldüğü gibi. Daha sonra, bugün dünyaca bilinen Jan Polder ve Piet de Vogel yetiştiricileri var.
Aarden suşunun az sayıdaki taraftarının mükemmellik peşinde olan usta tarafından kovulduğu görülecektir. Bunun için birkaç kişi var diyebilirim ki, çoğunun cinsiyeti ya da ırkçıların kendi türünün gelişmesine katkıda bulunmuş gibi kendi isimleriyle isimlendirilmiş olabilecekleri çok daha fazlası var.
İngiltere (İngiltere, İskoçya, Galler,) ve İrlanda ülkelerinde, Aarden’in Ulusal, Derby ve Klasik yarışlarında giderek daha fazla puan kazanıyor. Son yıllarda dikkate değer bir eğilim. Her ne kadar önceki yıllarda soydaş temsilcileri zirveye çıktılar.
There is also a body of astute fanciers who advocate patience with the strain and advise that it be crossed with the Delbars,Stichelbauts, and the Janssens. Whether the latter will be welcomed by the purists is questionable but patience appears to be required for it has been the experience of many that Aardens are late developers.


To conclude, what better memorial to Jan Aarden at the beginning of the twenty first century: to ensure that the strain he moulded will continue to overcome distances, mountains, seas, and other obstacles on the way to nest or perch.
Thus all the Aardenists today will continue the work of the master from Oosterhout and Steenbergen.
Kaynak : pipa.be
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
HUYSKENS – VAN RİEL

Ele alınan gerginlik, dünya çapında güvercin yarışının tarihine damgasını vuran bir şey ve bu Huyskens – Van Riel. Bir ortaklık olarak bir araya geldikten sonra Cois Huyskens ve Jef Van Riel, güvercin yarış dünyasını, büyük bir Anvers Birliği’ni tahrip ettiği iddia edilen dereceye kadar hafifletti. 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden …