DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Makale
Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux”
Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı.
Güvercin dünyasında hiç kimse daha başarılı oldu mu? Kimsenin sahip olduğundan daha iyi güvercinleri olmadı ve hiç kimse daha fazla başarı elde etmedi! Hayranları aniden geçtikten on yıl sonra, güvercin sporundaki parlak kariyerini hatırlatmak için onun hiçbir kitabının bulunamayacağına şaşırdılar. Şüphesiz, 1919 ve 1939 arasındaki dönemde en büyük ustaydı.
Arthur Bricoux, üniversite eğitimi sırasında güvercinlere ilgi duyuyordu, tıp fakültesine devam ederken ve elli yıl sonra, güvercinlere olan tutkusunun hiçbir zaman azalmamış olduğunu, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra isminin ön plana çıktığını ve Gerçekte, yirmi beş yıl boyunca, gerçekten yenilmez olma konusundaki itibarını başarılı bir şekilde savunduğunu söyleyebilir. Savaşlar arasında, Ulusal ve uzun mesafe olaylarında inanılmaz sayıda ödül kazandı. On yıl içinde, 1930’dan 1939’a kadar olan süreçte, çoğalmadan, 14 İlk Ödül, 12 Saniye ve 124’ü ilk 20’de kazandı. Başarıları çok sayıda ve öylesine olağanüstü idi ki, birçok fanci, kuşlarını doping ettiğini düşünüyordu. .
Kendisinin sahip olduğu ilk andan itibaren (kolonisinin temeli olarak) Beeckmans ve Celliers tarafından ünlenmiştir. İkincisi, Celliers Lorette’dir. Daha sonra vakıf kuşları, Walcourt’dan Baclenes ve Jemeppe’den Rousseaus’u ekledi. Ayrıca, büyük Fransız Şampiyonu, Tourcoing’den Paul Sion ve ona en muhteşem sonuçları veren geçişler ile bazı genç kuşları değiştirdi. Dr. Bricoux, güvercinlerini doğursa da, bazen bir kesişme kullandığını itiraf etti. Doğrudan ve birbirini izleyen akrabalılar bir düşüşe yol açar. Bricoux’a göre, bir zaman ya da başka bir haç için başvurmayan, kendi türünün çürümeye gittiğini görecektir. Ancak, akrabalığın uygulandığı bir çatıdan gelen bir outcross, güvercinler için kullanılması önemlidir. Biri, önce onları test etmeye başlamadan önce kuşları test etmelidir.
Bricoux her zaman genç kuşların yarışmasına karşıydı; Her zaman bir yaşındayken kuşlarına yarışmaya başladı. İki yaşındayken, onları dul eşiğine uçtular. O, dulluğunu büyük çapta uçuran ilk kişilerden biriydi ve bu, o dönem boyunca muazzam kazançlarını kazanmasına yardımcı oldu. İki yaşındaki çocukları 600 kilometreye kadar uçtu ve on üç yaşlarında, en uzun ve en zorlu yarışlarda başarılı bir şekilde uçtu.
Bricoux en basit beslenme yöntemlerinden faydalandı. Yarış sezonunda fasulye, bezelye, damak ve buğday kullandı; dahası, mısır, küçük bir kenevir ve kolza tohumu ile pirinç kullandı. Tütsüleme mevsiminde, biraz kolza tohumu ve keten tohumu ile fasulye, buğday, mısır, damak tadı kullandı. Kışın bol miktarda arpa, yulaf ve biraz keten tohumu kullandı. Arpanın güvercinler için mükemmel bir besin olduğuna kesin olarak inanıyordu. Her zaman bütün tahıllarını ayrı ayrı ve her seferinde besledi. Hiçbir hilesi yoktu ve sırtının arkasındaki bütün konuşmaları, güvercinlerinin dopingiyle ilgili olarak, onu soğuyordu. Yetkinliğine rağmen, Doktor Bricoux, sepetin bir güvercin yeteneğinin en iyi yargıcı olduğunu kabul etmekten asla çekinmedi. Böyle bir durumda, güzelliğin bir kuşun gerçek değeri ile ilgisi yoktur.
Ne zaman birisi ona sorsa:
“Güvercinde bakmanın en önemli özellikleri nelerdir?” Cevabı her zaman: “Havalandırmaların sıkılığındaki ve sağlamlığındaki herhangi bir zayıflığa izin vermem. Benim tercihim güçlü, kaslı bir güvercin için her zaman ve yumuşak ve tüylü tüylerden ısrar ediyorum. Aynı zamanda iyi bir uzun mesafe güvercin kanatta iyi gelişmiş ikincil tüylere sahip olması gerektiği fikrindeyim. ”Bu konuda şunları ekledi:“ Kısa bir iç kanatlı bir güvercin orta mesafeye bile uygun olmayacaktır. ” Ayrıca spor dalında uzmanlaştığına da inandı. Kendi tercihi uzun mesafeli yarışlar içindi ve daha uzun yarışlarla sadece kısa olaylarla ilgileniyordu.
Yukarıda, gerçekten ölümsüz bir şöhrete sahip, eşsiz bir güvercin meraklısı kariyerinin kariyerinin çok kısa bir yeniden üretilmesini sunduk. Gerçekten dünyaca ünlü Belçikalı yarış güvercini yapmak için en önemli rol oynayan bir meraklı. Başarısının ancak derin gizlenmiş “Sırlar” ın sonucu olarak ortaya çıkabileceğine inanan sayısız hayranlar için bir derstir.
Önceki sayfalarda, 1920’den İkinci Dünya Savaşı’nın arifesine kadar, bizim Sporumuzun gerçek ünlüsü olan ölümsüz Doktor Arthur Bricoux’un, ana güvercin-meraklısının hayatının kısa bir tarihini verdik. Onun yarış güvercini (kesintisiz bir görkem ve başarı ve büyük zaferler bir ömür.) Geliştirmeye adanmış bir yaşamdı. Bu, tüm zamanların en büyük hayranlarından biri tarafından gerçekleştirildi. Doktor Bricoux.
Bu hikayenin devamı biraz üzücü. Yıl 1940 ve çaresiz, diğerleri gibi, ve panikle aşıldı, Doktor Bricoux, tüm mallarını fethiye bıraktı, birkaç hafta sonra, bir güvercin olabilecek en büyük felaketten etkilendiğini görmek için geri döndü. meraklısı. Onun yokluğunda, Fransız ordusu tüm güvercinlerini öldürmüştü … onun tüm hayatında çalıştığı ve kuşkusuz ki, onun başyapıtı olan harika kuşları. Şok korkunçtu ve erken ölümünün sebebi olabilir. Bricoux sevgilisi hobisinde bir kez daha yükselmeye başladığını göstermeden önce, bir çok hafta geçti. Böyle bir zamanda, arkadaşlar muazzam bir yardım olabilir ve neyse ki, Dr. Bricoux, çatıları pratik olarak kendi güzel koleksiyonunun bir kopyası olan iki arkadaş edindi. Bu ikisi Oudenburg’un Nestor Tremmery’si ve Chatelet’ten Arthur Caramin idi. Onu çatı katına yeniden başlamasına yardım etmek için, istediği her şeyi kendi çatı katlarından çıkarabileceğine emin olmak için geldiler.
Böyle bir teklifle (ve Bricoux’un bilgisi), rekor sürede bir çatı katı oluşturamayacak olmanın tüm korkusu ortadan kayboldu. Caramin ve Tremmery’nin en iyi stok güvercinleri Bricoux’un tecrübesi ile harmanlandı ve tüm gençler Oudenburg ve Chatelet’ten Jolimont’a getirildi. O zamanki tüm güvercin fantezisi, bunun yeni bir “Başyapıt” ın başlangıcı olacağı konusunda güvence aldı. Ne yazık ki, kısa bir süre için olacaktı, Dr. Bricoux öldüğünde koloninin yeniden inşa edilmesi zordu. hayatının başlangıcında, ancak hayatının işinin devam edeceğini umuyoruz. Ne yazık ki, yine. Oğlu, babanın eşit olmayan niteliklerini miras almadı; ayrıca, onun işi tüm zamanını aldı ve bir koloni ile ilgilenen bir yöneticiye sahip olmak zorunda kaldı. O zamandan itibaren, ırklar ikincildi, ama çağırdığı ünlü hayranlardan aldığı tavsiye sayesinde, kolonisi, babasının onu terk ettiği gibi, kesintisiz olarak devam edebildi. Bricoux güvercinlerinin toplam satışının arifesinde, güvercin gazetecisi Leon Petit için, Arthur Bricoux Jr.’a, babasının mirasını koruduğu görkemli yol için kredi vermesi gerçek bir zevkti. Bu mantıklı kararla, dünyaca ünlü bu güvercinlerden bazılarını alma fırsatı, bazı Bricoux kuşlarını arayan hayranlara sunulmuştur.
Bricoux’un son dağıtımı
Bu konuda bazı detaylar vermemiz büyük önem taşıyor, çünkü Bricoux güvercinlerinin satışından sonra Briebux için büyük bir talep vardı. Hisse senedi kuşlarının ayrıntılarını vermeden önce, size, Bricoux’un satışına layık görüldüğü üzere, Leon Petit tarafından yerleştirilen 11 Kasım 1952 tarihli “The Belgian Pigeonsport” da yer alan bir reklam göstereceğiz. Jr. hisse senedi.
Son Bricoux Satışının bazı detayları
Güvercin dünyasında kendisine bir isim vermeden önce, kişinin iyi güvercinleri elinde bulundurması iyi bilinen bir gerçektir. Ama, eğer bu iyi güvercinler, kuşlarına bakmak için bol bol boş zamana sahip olan bir yetenekli güvercin meraklısı tarafından yönetilmezse, başka bir deyişle, bazen kendi başlarına bırakılırlarsa … kesinlikle ödül kazanacaklarsa, çünkü sınıf oradadır, ama asla “Üst Güvercinler” ya da “Çatlaklar” olmayacaklardır. Öte yandan, aynı güvercinler tecrübeli bir hayranın eline geçtiğinde, kendilerini ayırt edecekler ve şöhretini sürdüreceklerdir. soyundan gelen suş. Bu yüzden bazı güvercin senaryoları zaman zaman yazacak, meraklıların% 50’sini oluştururken, kuşun kendisi herhangi bir başarı öyküsünün diğer% 50’sini oluşturuyor. Bu nedenle, bilgisiz bir güvercin meraklısı, bir çatı katı yöneticisi kullanır, ancak bilenler, sadece yapması gerekenleri yapan bir yönetici kullanırlar. Bu girişin, “Bricoux suşu” olarak adlandırdığımız şeye uygulanabilir olduğunu söylediğimizde, bunun üzerinde uzun süre kalmayacağız. Doktor Bricoux, Üstat, muhtemelen dünyanın bildiği en yetkin güvercin meraklısıydı; Doktor Bricoux’un yaptığı gibi, aynı yıllardaki başarıyı kazanan başka bir meraklı yok. Sadece yetkin değildi, aynı zamanda bol bol boş vakit geçirdi, bu da onun her zaman kolonisine göz kulak olmasına izin verdi.
Onun başarıları çok sıradışı ve çok şaşırtıcıydı; birçok masal, onun emrinde olduğundan şüphelenilen ve kendisinin sakince tuttuğu hap ve enjeksiyonlarla ilgili olarak dolaştırıldı. Bricoux’dan bir meraklısı bir güvercin aldığına dair anekdotu duymuş olabilirsiniz, daha sonra Doktor’a kuşla ilgili başarısızlığı hakkında şikayette bulunmuş olabilirsiniz. Daha sonra Dr. Bricoux’un güvercini birkaç gün koruduğu görülüyor, daha sonra kuşu sözleriyle şu sözlerle kurtardı: “Bir sonraki yarış gününde bu kuşa gömleğinizle bahse girebilirsiniz.”
Bu hikaye hakkında şüpheli olan birçok fanci var. Her halükarda, kendimize inanmıyoruz. Enjeksiyonlar ve haplar başarısının temelinde olsaydı, elbette oğluna onlardan bilgi bırakmış olurdu! İşleri basitleştirmek adına, size bazı gerçekleri vermeliyiz. Eski günlerde Bricoux loft’larından güvercin satın alanların arasında, pratikte kendileriyle aynı seviyede olan kuşlarla o kadar iyi çalışan fanteziler vardı; öte yandan, o kadar yetenekli olmayan, kuşlara iyi davranan ama yine de kendi seviyesinde kalan başka faniler vardı. Bazıları onlarla hiçbir şey yapamazdı, ama diğer kuşlarla aynı sonuçları elde ederlerdi. Üstadın kendisinin başarısına eşit olacak kadar şanslı olanlar arasında, Chatelet’in Caramin ve Oudenburg’un Geç Nestor Tremmery’den bahsetmeliyiz.
Bu iki hayranın Bricoux güvercinlerine sahip olmadan önce bile, “Şampiyonlar” kelimesinin gerçek anlamı vardı. Eski, Caramin, “Mozaïken” veya Mozaik’i ve “Blauwe” ya da Mavi’yi uçurdu. Angouleme ve Bordeaux’dan olağanüstü kolaylık. Ve yine de, herhangi bir tereddüt etmeden, onun çatı katını Bricoux güvercinleri ile doldurduktan sonra, onlarla birlikte ayrıldı. İkincisi, Nestor Tremmery, “Madelon”, bir Vandevelde-Gurnay, onun “Molenaar” ı, açık renkli bir Baclene … ve diğerleri, tüm birinci sınıf güvercinler olan “Miller” ile tanınmış bir meraklıydı. Nestor Tremmery, hepsinin bereketli bir başarıya sahip olduğu Bricoux kuşlarını korumak için ellerinden geleni yaptı. Daha önce de belirtildiği gibi, bu iki fanatik, Caramin ve Tremmery, Dr. Bricoux’un 1940’daki felaketten sonra çatı katını yeniden inşa etmesine yardımcı oldu. Size “Gryze Caramin” (Gri Karamin) “De’nin kızı” olduğunu söyleyebiliriz. Kleine Geschelpte ”(The Little Checker) ve en eşsiz bir rekoru vardı: Angouleme, Libourne, Bordeaux, Pau ve St.-Vincent’tan 21 yarışta 20 ödül. Bu “Kleine Geschelpte”, Dr. Bricoux’un Caramin’e verdiği bir yumurtadan çıktı.
İlk olarak, savaş sırasında sömürge kolonisinin, Ceroux-Mousty’deki noterden (Herman) bahsetmeden önce, Jolimont’daki çatı katlarında, savaş sırasında gizlendiğini söylemeliyiz. Bu iki gerçeği hatırladığımızda, gerçek “Bricoux” un hâlâ Dr. Bricoux tarafından yetiştirilen ve kendisi tarafından seçilen zorlanma olduğunu anlayacağız. Fakat Arthur Bricoux Jr., babasıyla aynı başarıya ulaşmadı; 1952 Bricoux’u, savaştan önce kesinlikle aynı “sınıf” a sahip değildi.
Yukarıdakileri aklımızda tutarsak ve satışın nedenlerini keşfettiğimizde bu gerçeği düşünürsek, Arthur Bricoux Jr.’un sporu bıraktığını göreceğiz çünkü büyük bir kısmı için güvercinler kendi kaynaklarına bırakılmıştı.
Kaynak : pipa.be
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …

Makale
HUYSKENS – VAN RİEL

Ele alınan gerginlik, dünya çapında güvercin yarışının tarihine damgasını vuran bir şey ve bu Huyskens – Van Riel. Bir ortaklık olarak bir araya geldikten sonra Cois Huyskens ve Jef Van Riel, güvercin yarış dünyasını, büyük bir Anvers Birliği’ni tahrip ettiği iddia edilen dereceye kadar hafifletti. 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden …