HUYSKENS - VAN RİEL


Ele alınan gerginlik, dünya çapında güvercin yarışının tarihine damgasını vuran bir şey ve bu Huyskens - Van Riel. Bir ortaklık olarak bir araya geldikten sonra Cois Huyskens ve Jef Van Riel, güvercin yarış dünyasını, büyük bir Anvers Birliği'ni tahrip ettiği iddia edilen dereceye kadar hafifletti. 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden ve Belçika'nın kurtuluşundan beri, yaklaşık 11 yıl boyunca ulusal ve uluslararası düzeyde başarıları olağanüstü idi. Barselona ve Limoges'den çok sayıda büyük ödül.
Belçika, Ekeren-Donk'taki Kapelse Steenweg'de bulunan Frank Huyskens'in bahçesinde bulunan çatılardan, mal sahiplerinin stoğunun kökeni ile ilgili olarak gizli olarak kabul edilen bir gizem örtüsüne sahip bir aile ortaya çıkmıştır. Görünüşe göre, çatı katları, yalnızca ortaklığa tanınan hayranlardan satın alınan farklı soyların güvercinleriyle başladı. Tabii ki, ortakların manevra yeteneği, saf güvercin altından kendi türünü belirttikleri bir türün son suşu.
Bazı kaynaklar Berlaar, Lier'den Joseph Van den Bosch'un Huyskens-Van Riel ailesinin temel kuşlarının Van den Bosch'tan satın alındığını doğrulayan bir mektubu olduğunu öne sürüyor. Diğerleri, 1946'da Van den Bosch'tan Jef van Riel tarafından bir yumurta yumurtasının satın alındığına dair kanıtlar olmasına rağmen, bu iddia için bir temel bulunmadığı halde, sonuçta diğerleriyle çarpıştıktan sonra bazı olağanüstü yarış başarılarına yol açtı. Başka bir kaynak, soyun kökeninin, Ekere'den Henri Verwimp ve Melden'den Georges De Jaegher'den satın alınan kuşlardan doğduğunu ve bu durumun kendi kanunları içinde, eski 'Mavi Işık Gözü'nün' Eski Işık Bir'i 'olduğunu öne süren teoriyi desteklemektedir. ikincisi. Kökenleri ne olursa olsun, başkalarının başarısız olduğu yerlerde geliĢen geliĢimin yol açtığı ve ortaklığın Avrupa güvercin yarışı tarihinde benzersiz bir Ģekilde olduğu şüphesi yoktur.
Jef Van Riel spordan sevgisini babasından aldı ve 1920'den sonra pek çok başarı elde etti, ancak 1936'da kuşlarını Anvers Birliği üyelerine karşı denemeye karar verdi. Ancak başarıları üzerine sendika sınırlarını değiştirdi ve Van Riel'in katılımını engelledi. Bu sportmenlikten bıkan Van Riel, en iyi 60'ını De Scheemaker Kardeşleri Schoten'e sattı ve gerisi Ekeren Huyskens'e gitti. Solu atıldı. Böylece Van Riel, güvercin yarışının böcekten kurtulmuştu ya da düşündü, ancak 1939'da Cois Huyskens'in arkadaşlığı aracılığıyla spora geri döndüğü kısa bir süreliydi. Bu arada savaş elbette müdahale etti, ancak kaçınılmazdı.
Nihai ortakların artan dostluğu, bir spor efsanesinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Kilit unsur 1929'dan beri güvercinlerde bulunan Huyskens'di ve elinde bulunanlardı.
işgal altında olmasına rağmen savaş sırasında bazı güvercinler.
Kurtuluş olduğunda, yeni ortaklık Van Wetteren aracılığıyla Vincent Marien'in kantonlarını içeren stoklarıyla dövüldü, çünkü 1930'ların sonlarında Huyskens'e satılan eski Van Riel ailesiydi. İkincisi ayrıca Fierens of Deurne ve Nuyens suşunu da içeriyordu. Savaştan sonra Huyskens-Van Riel'in üssü hakkında ne düşündüğümüze dair bir bilgimiz olduğu için, satın alımların gizemini teftiş edebilir miyiz? Yapabileceğimize inanıyorum ama Van den Bosch'un yumurta alımına ilişkin yukarıdaki referansı görmezden gelmesi tavsiye edilir. Van Riel ve arkadaşı Rene Stijnen önemli bir kaynağa göre Van den Bosch'tan yumurta aldı. Bu kaynak, Pigeondom'un en tanınmış yorumcularından biri olan Ad Schaerlaeckens. Belki de, post savaş ortaklığının görünürdeki gizli doğasının ötesine geçerek, daha önce atıfta bulunulanlar ve daha önce atıfta bulunulanlar, temelleri oluşturdular. Gerçekler ne olursa olsun, şüphesiz ki
suş, olağanüstü uzun mesafe ve maratonlu güvercin yarışlarının galerisinin bir parçası haline geldi.
kökenlerini çevreleyen iddia edilen sır, bu gerçeği inkâr edemez.
Belirtildiği gibi, ortaklığın yurtiçinde ve yurtdışında kazandıkları zaferler ile kazanılan çok sayıda zaferle kazanılmıştır ancak 1957 yılında 13 ve 20 Ocak tarihlerinde Brüksel'deki olağanüstü güvercinler ve Brüksel'de satılmıştır. Bir ortaklığın sona ermesi için üzüntü, ancak satın alanlar tarafından saf güvercin altının tutulması için bir fırsat. Bugün dünya çapında Huyskens-Van Riels'in tabanı çimento kadar güçlü olan çok sayıda güvercin yuvası var!

Cois Huyskens ve Jef Van Riel, çatı katlarını Ekeren-Donk'daki Kapelse Steenweg'deki Frank Huyskens'in geniş bahçesinde kurdular. 1945'ten 1956'ya kadar, 1956'ya kadar, Ulusal ve Uluslararası ırklarda sahip oldukları muazzam başarılarla, Anvers Birliği'ni neredeyse kırdılar! Çatı katları farklı çatılardan ve farklı suşlardan gelen güvercinlerle başladı. Aslında. Huyskens-Van Riel, kuşlarının tam bir tarihini asla ortaya koymamıştır. Onlar, soyları bir isim almış olan güçlü bir kuş stok ekibinin sahipleriydi. Bazı nedenlerden ötürü, kuşlarının kökeni gizli tutuldu. Uzun yıllar boyunca, Berlaar-Lier'den Joseph Van Den Bosch, onunla her zaman siyah ve beyaz bir şekilde, Huyskens-Van Riel'in Berlaar'dan vakfının olduğu bir mektup yazdı!
Burada eski masalları tekrarlamak bizim amacımız değil, ama Huyskens-Van Riel'in ünlü stok kuşları ve yarışçılarının farklı suşların geçişlerinden indiği bir gerçektir. Bunlardan biri Ekere'nin son dönem Henri Verwimp'in “Oude Bleke van 1951” (Eski Hafif Bir) ve aynı zamanda Melden'den Georges De Jaegher'ın “Blauwe Grijsoog” (Bleu Gri Gözü) idi. 13 Ocak 1957'de ve 20 Ocak 1957'de, 288 güvercin Huyskens-Van Riel'in kolonisi Brüksel'de ve Anvers'te satıldı. Ancak tek bir kuş satılmadı. 1957 yılına kadar, tüm dünyadaki güvercinleri yayıldı. Bu güne, faniler başarılarını Huyskens-Van Riel'in kuşlarına borçludur.
Huyskens-Van Riel koleksiyonunun bazı temel güvercinlerinin bir listesini sunuyoruz. Birçok ünlü taban güvercinleri "Het Zotteke", "De Jonge Zot", "De Zwarte", "De Grote Yearling", "De Blauwe Kweker", "De Goede Blauwe", "De Slaper", Donkere, "" De Oorlogsblauwe, "... vb ...

L.to R.'den: Col.Van Damme - çois Huyskens - Jef Van Riel - Belçikalı Şampiyonanın Leon Petit kazananı - "De Belgische Duivensport" ve "La Colombophilie Belge"

Kimdi . . . Jef Van Riel?
Jef Van Riel, güvercin ateşini doğal olarak babasından, zaman zaman müthiş ve başarılı bir güvercin meraklısı olan devraldı. Yıl 1921; başlangıçta Quiévrain yarışlarında uzmantı. Bundan kısa bir süre sonra, bu yarışlarda gösterdiği başarıdan dolayı, 1936'da Mariaburg ve Ekeren kulüplerinin yarıçapının dışına çıkarıldı. Sonuç olarak, iyi tanınan birlikler Birliği'nde düzenli olarak birbirine karşı gelen İlin büyük ustalarına karşı gücünü ölçmeye karar verdi. Ancak, orada cesaretini gösterdiği anda, sınırlarını ona kapattılar. 1937-1938 kışında, bu durumdan vazgeçirilmiş bir şekilde, güvercinlerinin altmışını, Schoten'deki De Scheemaker Kardeşlerine bıraktı. Bazı güvercinler de, Van Riels'in en iyi çiftlerinden bazı gençleri satın almış olan Huenskens Ekeren'e satıldı. Kuşların geri kalanı mutfağa gönderilmiştir.
Bir süre sonra, Van Riel, güvercinleri olmadan yaşamak imkansız olduğunu keşfetti; büyük ölçüde hayal kırıklığına uğramış, arkadaşına ve ona yardım eden arkadaşı Huiskens'ten bir şeyler bulmayı başarmıştı. Huyskens'in önerisiyle, 1939'da, Frans Nuyens'ten Mariaburg'dan bir grup genç aldı. Aynı yıl Huyskens'in kendisi, tüm istisnai sonuçlar serisiyle boğuldu. Ne yazık ki, 2. Dünya Savaşı'nın başlangıcı, şu anda yargılamalara geçici bir son verdi.

Çok Huyskens:
1929'da güvercin oyununda oynayan Huyskens, işgal sırasında bazı kuşlarını tutabilmek için yeterince şanslıydı. Son olarak, uzun süredir beklenen kurtuluş geldi ve Huyskens-Van Riel'in ortaklığı bir anda kuruldu. Gerçekten, bu iki usta beyinlerin bir kombinasyonuydu - hiç kimseye! Onları ziyaret edecek kadar şanslı olan hayranlar bunu bir anda gördüler. Hiçbir şey şansa bırakılmamıştı ve her şey en dikkatlice planlanmıştı. Güvercinleri en iyi kaliteye sahipti ve elde ettikleri sonuçlara göre onların değeri kesin olarak kanıtlandı. Van Riels'in eski suşu, Antwerp'ten Van Wetteren aracılığıyla büyük Vincent Mariën'in kuşlarından doğmuştur; bazıları Fierens of Deurne'den aldığı kuşlardan yetiştirildi; Daha sonra, Nuyens suşunun kuşları eklenmiştir ve bu karışımdan kendi türünü geliştirmiştir.
Bu güvercinler neye benziyordu?

Orta derecede çok sağlam bir yapıdaydılar; işlendiğinde, biri yağsız ya da ağır olmaksızın iyi kaslı kuşlar olduklarını keşfetti. Vücuda orantılı olarak, kanatlar asla çok uzun değildi. Gözler parlıyordu ve cilalanmış gibiydi! Omurgalar mükemmeldi - zayıf keçilere sahip güvercinler tolere edilmedi. Tek kelimeyle, gerçekten yüksek sınıf bir kuşun gerektirdiği tüm niteliklere sahiplerdi. Tüm loft taksitleri mükemmeldi ve daha önce hiç görmediğimiz gerçeğini söyleyebiliriz. Havalandırma, kesinlikle hiçbir taslak ile mükemmeldi, çünkü tüm çatı katları, tümüyle Doğu'ya bakan şanzıman pencerelerine sahipti. Gündüzleri ve güzel havalarda, bunlar açık bırakıldı, böylece kuşlar her zaman bol miktarda temiz havaya sahip oldular.

1949 dünya şampiyonu Huyskens-Van Riel'in memleketi Ekeren-Donk, Putte yönetimindeki Hollanda sınırındaki Anvers of the NH'de yer alıyor.
Batı Flanders'daki "aşırı ateş", doğru mesafeye ve hıza bağlı olarak kırk ila seksen dakika arasında değişiyor! Ve bazen daha da fazlası Uçuş hattıyla ilgili olarak yukarıda yazdıklarım, bu nedenle okuyuculara katkıda bulunabiliyor. BDB'nin resmi şampiyonluğuna göre, özel olarak belirlenmiş bir dizi ulusal imtiyazın sonucundan daha fazla olmayan faktörlerin, istikrarlı bir zeminde olduğunu, ki bu oranın altındaki konutları gökyüzüne göre değişen ulusal şampiyonlar.

Huyskens-Van Riel Cureghem-Center'da Belçika şampiyonu, ne de şampiyonlar İtilaf Belge asla ve o zamandan Resmi Şampiyonlar BDB'ye onlar başarılı olsa bile, getirebilir şüphelidir - ellerin Beklenmemesi - rekor yıldan performansını önemli ölçüde artırmak.
Huyskens-Van Riel'in, elbette aynı unutulmaz yılda neler yaptı: General. yazarın formüle göre Şampiyonlar "Belçika Güvercin",. Ve ben sanmıyorum o tamamen vermedi Belçika'nın en güçlü şampiyon yıl bunun yani onların onursal unvanı hak iddia etmek isteyen birçok tarafsız yorumcular ve tüm dünyadan olmuştur!
Hangi tip güvercinlerin Huyskens-Van Riel'i harika sonuçlarına ulaştı?
Kitabında "Modem Güvercinler Oyun" Vanderlinden sayfa 27 soru olarak devletler "dayanıklılık bir nedeni ya da bir efekt başka kelimeler var. kolayca uçar ya çünkü o biraz zaman gerekli çabayı dayanabilir, çünkü bir kuş güçlü mü tam hız uçmak mı?
Tartışılan konuya nasıl döneceğiz:
a) kuvvet;
b) Uçuş için uygunluk. "
On beş yıl önce gerçekleşen inançlara göre, “standart” ın “kanat teorisi” tarafından geçersiz kılındığı görülüyordu. İnsanlar “standart” ın sadece “güç” ile ilgilendiğini söylemeye meyilliydi. Bizde. aynı kitabı okumak mümkün 29: "Fransız-Belçika standart, güvercin vlieghoedanigheden tanımlar o işi yapmak için bizim kaslar, akciğerler ve kalp sanki."
Ayrıca o dönemde Vanderlinden "ağır etkilenmiştir" denen vardı; aynı bir yanlış anlaşılmış kadarıyla Vermeijen ve Bu yazar olarak kabul bir maskaralık olarak görev yaptığı kanat teorisinin bir sır vermemiştir diğer birçok konfraters Ve Vanderschelden için de geçerli .. dahi, bir "diehard" ya da en iyi ihtimalle kendi sanrının kurbanı olarak. Başından beri “standart” ın sadece “güç” ile ilgileneceği iddiasını kabul etmeyi reddettim. Kuşun güçlü olduğu görüşüne katılmadım, çünkü kolay uçuyor.

Güçlü ve kolay yürüyüş ya da sürüş ya da uçan olmak farklı şeylerdir. Gaston Reiff güçlü değil çünkü o kolayca çalışır. Rastgele bir güvercin, güçlü olduğu için, kolay uçabildiği için de söylenemez. Bir güvercin güçlüdür, çünkü uzun bir süre için gereken çabayı tam hızda uçurabilir. Vurgu dayanıklılık ve saf güç üzerinde olmalıdır. Canlılık ve dayanıklılık genellikle tamamen standardından farklı ve kanat teorisi deli gömleği sığmayan şampiyon güvercinler ile kanıtlanır.
Bu sapmalar o kadar belirgindir ki, kimsenin kurduğu kuralları daha ciddiye almaz. Standart tip ve kanat şeklinin bir yan sorun olduğu kanıtlanmıştır. Zaman zaman Dr Bricoux gibi bir şampiyonun onun en büyük dikkatini güvercinlerin modeline harcadığı iddia edilmektedir. O sözde "yumurta şekli" (kaslı tipi) kaldırdı, ancak, elinde doktor içinden ve iyi güvercinler aracılığıyla yetiştirilen ırk olduğunu, güvenle .. Üstün güvercinler ona söyleyebiliriz unutmamalıyız. istisnai bir pozisyondaydı ve kanat teorisi ile bile zenginlikleri biraz "flört etmek" için yeterliydi. Ama büyük çatlaklarını, en küçükleri olan "Jules Cesar" zamanında büyüttü.
Mutlu yıllar boyunca Cattrijs'e geldi ». Onlar da belirli deneylerin zenginliğini karşılayabilirdi. Ayrıca, iyi güvercinlerin nispeten büyük bir yüzdesini veren bir ırkı da vardı. Kanla ilgili kültürle, doğal bir bütünlük vardı ve vardı. Bununla birlikte, bu canlılık ve tüy renginde ve en azından modelde en belirgindir. Örneğin "45", hala oldukça düz olan basit bir küçük horoz olan "Angoulemke" den tamamen farklı bir güvercin.
  Gebr. Cattrey yetiştiriciliği hiçbir şekilde modeli etkilemez. Sahip olmaları gereken, hiç gitmeyen güçlü, hızlı ve yorulmayan güvercinlerdir. Eğer kare güvercinler en güçlüyse, hemen kare güvercinler üretecekti. Başka bir deyişle, böyle şeylere zaman harcanmaz. Ziyaretçilere sordukları basmakalıp soru, nezaket nedenlerinden dolayı, onlara bir güvercin verdiklerinde: "Düşünceniz nedir?" Güçlü bir düve ......? "
Güçlü güvercinler en iyisidir, öyle ki şampiyon olursunuz. Eh, hooggekwoteerde "mukavemet" tamamen canlılık ve güç meselesidir. Horgörüyle daha kalın ve canlılık önceliğine, ince üzerinden bir savunma daha aslında hiçbir şey "kas teorisi" dediğimiz rakipler bir ölçüde hangi Gözde ve kaslarda görülebilir. Ve kemik yapısının ekinde. Endokrin bezlerin mükemmel işleyen bir sisteminin olağanüstü canlılık için temel ön koşullardan biri olduğuna inanıyorum.

Yarış güvercini kültürel bir hayvandır. Vahşi tip arkadaşlarından uzak. Genel olarak, evcil hayvanlar vahşi akrabalarından daha az hayati ve dayanıklıdır. Ancak taşıyıcı güvercinle, işler farklıdır. Seçime odaklanan bu niteliklerde kültürde bir ırk asla bozulmayacaktır. Irkımızın (ve sınıfın!) Modern yarış güvercimiz akıllı, hızlı, güçlü bir kuştur ve meraklılarının her zaman performansının, limitlerinin bile eşit olduğu gerçeğini hesaba katmaması onun suçu değildir. sordu .....
Korumasız bir anda uzun mesafeli güvercinleri iki kategoriye ayırdım: askılarda ve avcılarda. Eğer bunu yapmak zorunda kalsaydım, artık yapmadım, çünkü eleştiriler (özellikle de Miroir'den olan saygın Fransız meslektaşım André Gerard) ihale değildi ve sınırın keskin olmadığı sürece bunu kabul etmeliyim. iddia etmediğim bir şey ...
Askılar, şimdi ne var? - Merak edebilirsin. Ve haklı olarak! Bu yüzden bir anlaşma ile başlayacağız. Her şeyden önce, güvercin sporu terimlerinde, askılar arasında anlamak istediğimiz birbirimizle aynı fikirdeyiz. Muhtemelen Fransız askıları olmadıklarını anlamışsınızdır. Ardından, uzun mesafeli güvercinleri, yani iyi bir hızda (en yüksek hızda değil), gerekirse iki gün sürebilir. Hızlı bir uçuşta fiyatların ortasına ya da kuyruğuna düşmezler. Ancak, uçuş daha zorlaştıkça, öne çıkıyorlar.
Staf Dusarduyn'ın askıları var mı? Belli bir anlamda: evet, ve belli bir anlamda: hayır! Limoges '51'deki sonuçlarına bakarsak, sıcak havalarda yedi yüz kilometrede hiçbir zaman güçlü olamayacak olan, azgın güvercinlerin kazandıkları hızlı bir yarış, evet diyebilirim, o da askıları vardır. Çünkü sadece birkaç geç ödül verdi. Gerisi alt kısımdaydı.
Fakat hemen hemen savaş sonrası sonuçlarını Bordeaux, Dax ve St. Vincent'a götürürsek, bu farklı olacaktır. Sonra şunu söyleyebilirim: hayır, askıları yok. Çünkü bu kadar müthiş bir dizi ödüle layık görülmüştür ki, sadece “çeken” olan erkekler böyle bir şey yapabilir.
'47'de, savaştan sonra ilk Dax üzerinde, kolyeler kazandı. Durke Ie Granse, Breda, zaferle ilerlerken, daha önce hiç deneyimlemediğimiz Güney ile bir şeyler yaptık; Cumartesi akşamında güvercin yoktu! Hiçbir bahar gelmemiş olabilir.

Stopke Pazar sabahı saat dokuzda paketlenmiş. Bu erken saatte zaten tropikal bir sıcaklık vardı; gece bile korkak ve ılık olmuştu. Cuma, cumartesi ve pazar günleri, tüm Fransa bir fırında yeniden yaratıldı. Paris'te, civa 42 dereceden azına yükseldi. Doğru hatırlamıyorsam, şu küçük, küçük tavuk, hala bir yaşında, ama boyun eğmeyen kanatlı bir güvercin ve bir güvercin türü olan bir yaşında, sonra dakikada iyi bir beş yüz metre. Herhangi bir düzensizlik söz konusu değildi (uçuş hattı üzerinde atmosferik rahatsızlıklar). Stopke'nin güvercininin çok fazla mil yaptığını gösteren hiçbir şey yok; Bu tamamen asılı meselesiydi. Havada kalın ve ilerlemeye çalışın.
Şimdi bu güzel küçük kuşun başka koşullar altında yapamayacağını iddia etmek istemem. Örneğin, 6. Ulusal St. Vincent kazandı. Ama bu ağır ağır Dax’ta ne yaptıysa, bu kesinlikle en yüksek düzenin cezasıydı (ve değil). '51 on Dax 'da, bunlar, askıları değil, argümanı kazanan sprinterler (uzun mesafeli güvercinler) değildi.
Çalışanlar Dusarduyn daha sonra büyük bir liderlik eden bir güvercinle ilkini kazandı. Bu artık ölü ölüm meselesi değildi, ama indirgemeydi. Büyük taslakta daha fazla bahar kalmayana kadar başarılı oldu, hala takip etmek için nefesi vardı. Bu Groedese güvercinlerinin her şeyden daha fazla kolyeyi olduğu sonucunu çıkarmak isteyen herkes, daha az metre yapıldıkça daha ikna edici ve etkileyici bir şekilde kazanabilmeleri için haklı olabilir. Ancak, yanlış değildir. Hızlanırsa bir saat ileri uçabilirler. En az bin km. Daha kısa uçuşlarda, Limoges - ağır veya ağır değil - onları çok fazla tencere kırıldığını görmedik. Bunun iki sebebi var.
Birincisi: Bu uçuşlar üzerinde yapamazlar, ya da daha doğrusu, mizaç ve avlanma yok. İkincisi: Dusarduyn (ve savaştan önce Schul) gibi yılda üç uçuş uzmanı, en iyi güvercinlerin artık Limoges yapmasına izin vermez. Bütün kozlarını gece yarışı yarışlarında oynuyorlar. Muhtemelen gerçek ortada yatıyor. Belçikalı güvercin spor dünyasının büyük şampiyonlarının geçmesine izin verdiğimde, birkaç loft-tam askı buluyorum. Yine de iki tipik örnek var. Ben İspanya Uçurtmalar büyük cowshed tepesinde oturuyor Fleming Hector Berlengee, Asperlare belediye başkanı, ve Binche yakın Buvrinnes ait Waal Henri Tilmant, bu kadar leutig karnaval kutlamak Mons, geniş Terzi kenti anlamına gelir.

Berlengee çeşitli Duray (-Bricoux) ile çeşitli Delbar, Tilmant ile uçar. Mavi ve gri renkli Berlengees (grilerin altında Bricoux da vardır) bunlar kuvvet katsayısıdır. Güçleri ve dayanıklılıkları sınırsızdır, ancak görünüşe göre bu güvercinler esneklikten yoksundur. Dahası, gerçek İspanyolların sinir sistemine sahipler, hiçbir şey onları dengeden kurmaz. Bir zamanlar şaka yollu birisinin, sırtlarının arkasında bir top atmış olsanız bile, henüz gözlerini kırpmadığını duydum. Onlar uçuş döndüğünüzde, "harfler" Eski çiftlikte büyük bir taş duvar kaplı avlu tarafından içinde bir çim onları deneyimli, ya da eski bir ortaçağ kalesi, düşmek gibi görünüyor ve rahat orada kalır.
Gıda ve tarlaya olmuştur içecekler ........ biri de kendi maliyetlerini kazıp izin güvercinler tercih uzun mesafe zirve bu Berlengee bilmelidir. Genellikle tüm yıl boyunca, genellikle hendekten içiyorlar ...... Dahası, sabahın erken saatlerinde özel olarak eğitilmişler ve çok geç akşamları uçuyorlardı.
Kaynak:pipa.be

Previous
Next Post »