HOREMANS

Makale

Corneel Horemans, Belçika’nın Schoten şehrinde bir oyun tutucuydu; Onun adı modern yarış güvercin meraklılarının çoğu için iyi bilinmemektedir. Açıkçası, bunu söylediğimde kendimi bu kategoriye dahil ediyorum. Şimdi bu gerçeğin anlaşılması zor değil, eğer Corneel yaşamış olsaydı şimdi neredeyse 140 yaşında olurdu. Zamanın en büyük Belçikalı yarış güvercin yayınları, o dönemin en büyüğü olan ölümsüz Wegge ile Corneel Horemans’ı sıraladı. 30 ve 40’lı yıllarda Horemans, Belçika’daki en iyi tüm yarış güvercinleri olarak resmen kabul edildi. Uzun zamandır gitmiş olmasına rağmen, yetiştirdiği genetik çizgi hala bizimle, Belçika, Tayvan, Çin, Meksika, ABD ve hatta Kanada’da da loft’larda daha büyük veya daha düşük dereceli görünüyor. Horemans’ın konuştuğu zamanın (1914-1944) zamanın önde gelen güvercin dergileri, söyleyecek kadar ileri gitti ve aslında şunları söyledi:

“Wegges ile Horemans, şimdiye kadar var olan en iyi güvercinlerdir.”

Bu ifadeyi anlamak için bazı tarihler ve önemli tarihler vardır. Yarış güvercinin kurucusu / yaratıcısı bir Bay Ulens idi. 1866’da, Bay Ulens, tüm yarış güvercini sattı, ancak dört kişi, Bay Salmans’ın evinde bitecek. 1883 yılında, Bay Salmans tüm güvercinlerini (Ulens) Bay Vekemans’a sattı. 1884/5/6 da bir süre Bay Karl Wegge, Bay Vekemans’ın tüm güvercinlerini satın aldı. 1890’da Karl Wegge ilk büyük müzayedesini yaptı. Bay Wegge, 1897’de, önceki tüm satış rekorlarını kırarak ikinci ve son büyük açık artırmasını üstlendi. Şüphesiz bu “Wegge” güvercinleri zamanın en ünlü güvercinleriydi. Van der Espt, Van de Velde, Bricoux vs., hepsi Wegge’nin kan hattını kullanmıştır. Bu tarih göz önüne alındığında, günümüzün en saygın yarış güvercin dergileri tarafından yukarıda belirtilen ifadenin gerçek önemini daha iyi anlayabiliriz! Horemanlar aslında Wegge / Vekemans / Salmans / Ulen’lardı ya da Vekemans’a ve daha sonraları Salmans’a ve daha sonra onları daha geniş bir biçimde Bay Somers’a ve daha sonra Somers’a dağıtmış olan Wegge’ye inen Ulenlerin güvercinleriydi. Horemans.

Horemans güvercinleri daha sonra Hector Desmet, Valeer Docker, George De Jaegher, Van Spitael ve diğerlerinin yanı sıra Hector Desmet’in çizgisini ekleyerek çizgisinin gücünü artıran Cattrysse Kardeşler de dahil olmak üzere bir dizi başkalarının fanileri tarafından yaygın olarak yetiştirildi. Charles Vander Espt yaptı.

Belçika’daki pek çok kişi, uzun kariyeri boyunca ve aynı zamanda 11 Ocak 1948’de yapılan bir kamu açık artırmasında ve 1967’de oğlu Louis tarafından kalan Horemans hisse senedinin son imhasında Horemans’tan doğrudan hisse senedi alma şansına sahipti.

İngilizce konuşan dünyadaki pek çok kişi Horemans soyundan habersiz olabilir ve gerçekten de çok sayıda dünya dünyasında. Ancak spor tarihçilerine göre, birçok suşun borçlu olduğu ve gerçekte büyük Karl Wegge suşuna benzetildiği bir gerçektir.

Corneel Horemans, üyelere spora çok şey kazandırmanın ve fantezi için halk desteğini aktif bir şekilde aramanın bir üne sahipti. Birincisi, kulüp ve beslenen yarışla ilgili olarak Corneel’in ilk 4 pozisyondan sonra gelenlerin kayıtlarının Başlangıçtakilerin dışındaki her kuş. 4. Başka bir deyişle, herkese, 8. 8. 10’uncu ve daha sonra tahsis edilen bir üyeyi görmek yerine, geri dönüş tablosunda makul bir pozisyonda görünme şansı vermek istedim. Hangi başka bir kaynak tarafından ‘sporumuzun gluttonöz egosu’ olarak adlandırılmıştır.

Başlangıçta Horemans, kardeşi Josef’in Ranst, Belçika’daki şirketinde yarıştı ve oldukça iyi bir performans gösterdi. O zaman suşlar üssü atıldı ve vakıf Pittevils ve Wegges’ten oluşuyordu. Daha sonra 1906’da kuşların çoğunun bir satışını izledi, ancak geri kalan Horemalılar ciddi bir şekilde yeniden Schoten (Belçika) denilen bir yerde tekrar başladılar. Özellikle 1914/18 Savaşının sonundaki mesafe. Ardından başarılar, olağanüstü yarışları Desirant adındaki bir hayranın tavuğuyla birleştirdi. Bu döneme yakın bir zamanda, ortaklık aynı zamanda, Antwerp’in Vincent Marien şehrinden suşların gelişmesinde izlerini bırakan 2 adet çekçek aldı.

1920’lerin başlarında Corneel Horemans kendi başına bir çatı katıyla başladı ve büyük başarı onun tek başına gitme kararını takip etmekti. Daha sonra bir kıskançlık olarak birçok olağanüstü güvercin yetiştirmeyi başardı. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler, güvercinlerinin kontrolünü ele geçirdi, ancak çatışmanın sonunda 20 kuş aldı ve bunların başarısı 19’unda Horemans’a geri döndü. O zaman, Victor Desmet kanı onun gerilimine neden oldu. Desmet’ler başlangıçta Horemans kökenliydi.

Her zamanki gibi alan, Horemans’ın tüm büyük yetiştiricileri ve yarışçılarına gönderme yapmak için mevcut değildir, ancak birkaçına bakalım. De Oude Vos büyük bir yarışçıydı ve büyük bir damızlık haline geldi. Nationals’taki diğer pozisyonlarda 2 x 1, 3 x 2 ve 2 x 3 sayılarında Belçikalı güvercin büyüklüğüne ulaşan ve spor tarihçileri arasında sporun simgesi olarak kabul edilen Witpen’i de dinledi. Ayrıca Little Red Eye da vardı. Milliyet’te ilk 100’e 6 pozisyon kaydetti. Kötü bir tuzak olan bu kuş 2 x 1 kaybetti. Zwarte 34 ile birlikte olan Rode, Angouleme National’da 1. ve 2. oldu. Sporun emekleme aşamasında, modern yarış güvercininin ortaya çıkmasına katkıda bulunanlardan sadece birkaçı. Evet, Horemans döneminden çok uzak olmasına rağmen, bu Belçikanın sporda bir sanatçı olduğunu hiç şüphem yok. O ve sonsuza kadar şükranlarımızda kalan diğer insanlar.

Eğer Corneel Horemans hala yaşarsa (1973), 100’e yakın olurdu. Bu, spordaki Horemans’ın adının bir asırlık olduğu anlamına gelir.

Çünkü Horemans her zaman büyük bir ünlüydü. 1918’deki savaştan ve 1944’teki savaştan sonra, bir kereden fazla slogan, kronikler tarafından yayınlandı. “Wegge’nin Horemans güvercinleri ile, şimdiye kadar var olan en iyisi”.
Schoten’den bir avcı olan Corneel Horemans, yüzlerce güvercinle yüzleşmeyi öğrenmiş, ancak yüzlerce kişi büyük bir şampiyona dönüşmüştür. Horemans’ı en ünlüsü yapan erkekler Geraardsbergen’den Hector Desmet, Moortsele’den Valeer Docker ve Melden’den Georges De Jaegher idi. Ama yine de, Horemans’ın güvercinlerine birçok muhteşem başarıyı borçlu olan Van’dan Van Spitael gibi bir çok düzineden daha fazlasına isim verebiliriz.
Fakat Horemans, kendisini kolayca geçişlere bırakan bir güvercin suşu idi.
Horemans loft, onlarca yıl süren bir stok loft’du. Corneel’in ölümünden sonra güvercinler satıldı ve oğlu Louis, Horemans ismini yeni başarılara taşımak için uzun bir süre çalıştı. Fakat babasından daha az güvercin meraklısı olan Louis, 1967’deki sahneden kayboldu ve eski Horemans kabilesinin kalan güvercinleri, bizim için bilinmeyen bir hedefe kaybolacaktı.
Horemans güvercinleri birçok Belçika şampiyonasında ve yurt dışında da büyük bir etki yarattı. Bu kan akışı hala birçok şampiyon ile birlikte bulunabilir. Bu arada, bu kitapta Horemans’tan birden fazla söz var.
Horemans’ın ismi tarihe geçti ve Belçikalı güvercin statüsünün zirvesine çıkmasına yardımcı oldu. Aşağıda, 11 Ocak’taki bir açık artırma sonucunda kendi gazetemiz “De Belgische Duivensport” dan elde ettiğimiz bir geçmişimiz var. 1948.

Yayınladıkları Corneel Horemans’ın esas olarak stok güvercinlerin tarihi, yüzlerce şampiyona yeni bir kalkış yapma fırsatı vermiş olanlardır.

Horemans ismi
Corneel Horemans, Schoten adı, hobimizde bir çan gibi duran ve 1940 – 44 savaşından önce yorulmak bilmeyen pilotları ile bu hayranın yerini almayı başardığı görkemli zaferleri hemen çağrıştırıyor.
Öncelikle merak uyandırıcı olan Corneel Horemans 73 yaşında (1947), 50 yıldan beri spor yapmakta ve birlikte yaşamaktadır. Yıllarca edindiği tecrübesiyle, güvercin hayranları için gerçek bir sanatçıya adım attı ve bu da, hayranlık duyduğumuz unutulmaz zaferlere ulaşmasını sağladı.
Wegge’den sonra Horemans’ın tüm zamanların en büyük sevgilisi olduğu söylenebilir.

Yarış özellikleri
Esasen Horemans, akrabalığa yöneliyor ve 1921’de atılan temel, çeşitli kaplinlerin hala düzenli olarak şampiyonlar üreteceği bir doğaya sahip. Bu şampiyonu, testlerini teslim eden çeşitliliği saf tutmak için her zaman en büyük endişe kaynağı olmuştur.
Bu türün çok uzun süre saf kalmasıyla, burada gerçekten doğada yetişen bir suştan söz edilebilir ve bu deneyim, güvercinlerin diğer iyi güvercinlerle geçtiğinde, kesin olarak kesin bir sonuca vardıklarını kanıtlamıştır.
Horemans cinsinin özel bir özelliği, kendilerini her yönden nasıl sınıflandıracaklarını bilmeleridir. Böylece hızları uzun uçuyor ve öte yandan bu güvercinler yıllardır hem uçurtma hem de damızlık olarak kendilerini koruyabiliyorlardı. Corneel Horemans’ın savaş öncesi çatlaklarının çoğu, kendilerini 5, 6 ve 7 yaşlarında büyük bir coşkuyla ayırmayı başardı. Bu güvercinlerin genelde 3 yaşına kadar gelişmeye devam ettikleri de dikkate alınmalıdır.
Corneel Horemans’ın kolonisi, 1940 – 44 savaşı sırasında Almanlar tarafından işgal edildi. 1944 Ağustos ayında loft açıldığında, sadece yaklaşık 20 güvercin seçilebildi ve geri kalanı yakalandı. Horemanlar elbette, 15 Ağustos’ta Schaarbeek’teki toplama salonlarına getirilen eski çatlaklarını mümkün olduğunca seçti. Bunlardan 19’u geri geldi.
Bu gerçeğe rağmen ciddi bir engel oluşturulmuş, acil başarı sağlanmıştır.

Kaynak:pipa.be

Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.