HUBUBAT VE VİTAMİNLERİN DENGESİ

Makale

           

     

              Hububat ve Vitaminlerin Dengesi

Güvercin beslenmesinde yeterli miktarda vitamin bulunduğuna ek olarak, bunların aşırı dozda verilmemesi önemlidir. Örneğin, A vitamini doz aşımı E vitamini ve D3 vitamini emilimini engeller. Vitaminlerin aşırı dozda, önerilen dozun 20 – 100 katı, A vitamini, güvercin kilo kaybına, gıda alımında azalmaya, ağız ve göz kapaklarının iltihaplanmasına ve kemik direncinin azalmasına neden olabilir.

Vitaminlerin güvercinlere, birbirlerine göre doğru oranda verildiği de önemlidir. Bir vitamin ilişkisinin en belirgin örneği, bağırsak astarındaki emilim bölgeleri için rekabet nedeniyle diğerlerinin emilimini azaltacağı yağda çözünen vitaminlerin emiliminin etkisidir. Bu nedenle, güvercin için verilen tüm yağda çözünen vitaminlerin hepsinin düzgün bir şekilde emilmesini sağlamak için birbirine göre dengelenmesi gereklidir. Bazı vitaminler, belirli bileşiklerin metabolizmasında doğrudan etkileşirler. Bu, bir eksiklik varsa, bunun diğerlerine yönelik artan gereksinimlere yol açacağı anlamına gelir. Birinde tersine artan takviye, diğerlerinden birinin orantılı olarak düşük ve dolayısıyla yetersiz olduğu anlamına gelebilir.

Vitaminler sadece birbirleriyle etkileşime giremez, aynı zamanda amino asitler (proteinleri yapıtaşları) ve mineraller gibi diğer maddelerle de etkileşime giremez. Vitaminler ve mineraller arasındaki en önemli ilişki kalsiyum, fosfor ve D3 vitamini arasındaki ilişkidir. Bu minerallerin her ikisinin de uygun şekilde emilmesi için yeterli D3 vitamininin bulunması zorunludur. Bir güvercin gövdesindeki yetersiz D3 vitamini seviyeleri, kalsiyum yetersiz diyette kalsiyum eksikliği semptomlarına yol açabilir. Tersine, çok fazla D3 vitamini, marjinal diyette aşırı emmeye neden olabilir. Başka bir örnek, E vitamini ve selenyum arasındaki ilişkidir. Bu ikisi aslında aynı işi yapıyorlar. Biri eksikse, diğeri farkı yaratabilir. Benzer bir şey, vitamin niasin ve amino asit triptofan ile olur. Diyette çok fazla triptofan varsa, daha az niasin gereklidir.

Vitaminler, güvercin diyetinde ve diğer diyet bileşenlerinde protein ve yağ seviyelerinden de etkilenir. Örneğin, yüksek proteinli bir güvercin diyeti, B grubunda bazı vitaminler için artan gereksinimlere yol açarken, düşük yağlı / yüksek nişasta diyeti, tiyamin için artan bir talebe yol açmaktadır.

Tahıl
İdeal olarak, irmik ve minerallerle zenginleştirilmiş çok çeşitli tahıl içeren kuru bir tohum diyetinin dengeli bir beslenmesini sağlamalıdır. Bununla birlikte, bir tahıl karışımının seçiminde alınması gereken bakım ihtiyaçları. Her bir tane türünün kalitesi ve tazeliği önemli değil, aynı zamanda seçilen tahıl türü ve diğer tahıllara oranla orantılıdır.

Gerçek şu ki, çoğu kuru tohumlu güvercin diyetleri, vitaminler de dahil olmak üzere çeşitli besin maddelerinde oldukça düşüktür, çünkü gerçek seviyeler, yetiştirme ve hasat sırasında iklim koşulları ve aynı zamanda hububatın ürettiği topraklar gibi faktörlerle belirlenir. Gerçek test yapılmadan, meraklı kuşların, daha genel olarak ırk formunu veya sağlığını etkileyebilecek ince bir eksikliği olup olmadığını bilemez.

Tahıl dahil olmak üzere çeşitli potansiyel olarak zararlı maddeler içerebilir:
Anti-nutrisyonel faktörler – Tahıl içerdiği bazı maddeler aslında besleyici maddelerin kuşa salınmasını engeller. Bunların bazıları sindirim enzimlerinin etkisine müdahale ederek hareket eder. Yaygın olanı, proteini sindiren sindirim enzimi tripsini inhibe eder. Pek çok tahılda bulunmasına rağmen, özellikle baklagillerde ve özellikle akçaağaç bezelyelerinde yüksektir. Bu enzim inhibitörünü içeren tahıllarda yüksek bir diyetin yutulması, tripsinlerin bloke edilmesi nedeniyle zayıf protein sindirimi ile sonuçlanır. Diğer tahıllar, özellikle de milo, tanen içerir. Tannin milo kahverengini yapar ve acıdır. Bu yüzden güvercinler gerçekten kahverengi milo yemeyecekler. Tannin ayrıca sindirim enzimlerinin etkisini bloke eder ve tesadüfi olarak demir ve B12 vitamini varlığını da azaltır.
Vitamin antagonistleri – Bazı gıdalar, güvercin diyetinin içerebileceği vitaminleri parçalayan maddeler içerir. Balıklarda bulunan ve tiaminaz olarak adlandırılan bir enzim, tiamini yok eder (B1 vitamini). Tiaminaz, morina karaciğeri yağında yüksek seviyelerde bulunur ve bu da hâlâ bazı hayranlar tarafından ek olarak kullanılmaktadır. Güvercin tanesine bir yağ eklemenin enerji içeriğini arttırmanın iyi bir yolu olmasına rağmen, güvercinler hiçbir zaman hayvansal yağları (özellikle ezilmiş bir balıktan elde edilen karaciğeri) sindirmek için evrimleşmemişlerdir ve buğday yağı gibi tohum yağları her zaman tercih edilmelidir.
Kirletici toksinler – Alkaloidler ve lektinler gibi doğal bitki toksinleri dışında, hububat da ağır metaller (bakır, birçok insektisit spreylerde kullanılır) ve mantar toksinleri ile kontamine olabilir.
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …