GÜVERCİNLERDE ANTİOSİDANLAR VE B VİTAMİNLERİ

Makale

Güvercin yarışının modern zamanında, sadece tahıl, grit ve tahıllardan daha fazla beslenmenin olduğu gerçeğinin farkındayız. Kesinlikle, tahıllar enerji, protein, bazı mineraller ve lifler için mükemmel bir kaynaktır, ancak en üstteki uygulanması ve güçlü gençlerin yetiştirilmesi için gerekli olan çok az miktarda eser element ve vitamin içerir. Güvercinler genellikle tek başına tahıl ve kum üzerinde hayatta kalabilirler, ancak yarış veya üreme baskılarına dayanmak istenen sağlık seviyesine ulaşamazlar. Sonunda sağlıkları bu aşırı fiziksel baskı altında başarısız olur.

Besleme katkı maddelerinin iyi beslenmesi ve doğru kullanımı, öncelikle yarış güvercinlerinin çoğu hastalığını kontrol edecek, aynı zamanda üreme ve yarışta da en yüksek performansı sağlayacaklardır. Doğru besleme ve beslenme bileşenlerinin eksikliği genellikle şunlarla sonuçlanır:

  • Sabahın erken saatlerinde ya da yemekten sonra kanat çırpma yok.
  • Çatı katı bırakma veya sepeti atma, alt kapak tembelliği vb.
  • YB’de doğurganlık, zayıf büyüme ve gelişme eksikliği
  • Yarışta kayıp ve performans eksikliği

B vitaminleri arasında: özellikle riboflavin, niasin ve pantotenik asit genellikle tahıl karışımlarında düşüktür ve B12 vitamini mevcut değildir. Bu, tahılda bulunmayan vitaminlerin, minerallerin ve eser elementlerin bazı şekillerde güvercinlere verilmesi gerektiği anlamına gelir. Birçok ıspanak, kabuklu grit ve multivitaminlerin ticari karışımlarını kullanır, ancak bu genellikle atletik güvercin beslenme gereksinimlerini dengelemek için yeterli değildir. Günümüzde çoğu hayran, vitamin ve eser elementleri suya veya haftada bir ya da iki kez beslemeye katıyor ve mineralleri toz haline getiriyor ya da blok halinde oluşturuyor. Pek çok ticari multivitamin ürününün B12, B9 ve iyi antioksidan kaynakları gibi eksiklikler olduğunu unutmayın.
Bugün, B-vitaminleri ve antioksidanlar, modern yarış güvercin sporundaki en önemli yem katkı maddeleri arasında yer almakta, ancak bugünün ürünlerinde en az bulunacak olanlardır.
Burada önemlerini ele alıyoruz:

B-vitaminleri
B-vitaminleri, kuşların metabolizmasını, sağlık ve güvercinlerin enerjisini geliştirir. Genç kuşların, üreme ve yarış kuşlarının önemleri, onların eylem tarzları olarak belirgindir:

B1 vitamini, karbonhidratları karaciğerde depolamak, yani saf enerjinin depolanması için glikojene dönüştürmek için gereklidir. Ayrıca, iştahı ve sağlıklı bir sinir ve sindirim sistemini teşvik eder ve iskeletin kurulmasına yardımcı olur.

B2 Vitamini , proteinlerin, karbonhidratların ve yağların metabolizması, sinir sisteminin düzgün işleyişi ve embriyonun gelişimi için gereklidir.

B6 vitamini (piridoksin) sinirler ve karaciğerde metabolizmayı düzenler ve büyüme için önemlidir. B9 (folik asit) ve B12 ile birlikte B6, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olarak, kuşun durumunu iyileştirir. B9 Vitamini anemi önler ve embriyo gelişimini teşvik eder.

B12 vitamini metal kobalt içerir ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve bir güvercin hayatının ilk haftalarında büyüme için gereklidir. Yumurtaların gelişmesi için de gereklidir. Bir güvercin besin açısından bakıldığında, tek bir B-vitaminin etkisinin, metabolizmalar üzerinde az çok karmaşık eklem ve sinerjistik etkileri olduğundan, ayrılması zor olabilir.

Antioksidanlar


Bir antioksidan, diğer moleküllerin oksidasyonunu yavaşlatma veya önleyebilen bir molekülün tanımıdır. Oksidasyon, elektronları bir maddeden bir oksitleyici maddeye aktaran kimyasal bir reaksiyondur. Oksidasyon reaksiyonları, hücrelere zarar veren zincir reaksiyonlarını başlatan serbest radikaller üretebilir. Antioksidanlar serbest radikal ara maddelerini uzaklaştırarak bu zincir reaksiyonlarını sonlandırırlar ve oksitlenerek diğer oksidasyon reaksiyonlarını engellerler. Sonuç olarak, antioksidanlar genellikle tiyoller, Vitamin E, Selene, askorbik asit veya polipler gibi maddeleri azaltır.

Oksidasyon reaksiyonları yaşam için çok önemli olmasına rağmen, aynı zamanda zarar verici olabilir; bu nedenle bitkiler ve hayvanlar, glutatyon, C vitamini ve E vitamini gibi çok çeşitli antioksidanların kompleks sistemlerini ve ayrıca katalojlar, süperoksit dismutaz ve çeşitli peroksitler gibi enzimleri korurlar. Düşük antioksidan seviyeleri veya antioksidan enzimlerin inhibisyonu oksidatif strese neden olur ve hücrelere zarar verebilir veya öldürür.

Oksidatif stres, birçok güvercin hastalığının önemli bir parçası olabileceğinden ve insan farmakolojisinde antioksidanların kullanımı, özellikle inme ve nörodejeneratif hastalıklar için tedaviler gibi yoğun olarak çalışılmaktadır. Bununla birlikte, oksidatif stresin nedeninin veya hastalığın sonucu olup olmadığı halen bilinmemektedir.

Uçan güvercinler, enerji harcamalarındaki artış gibi, kuşlarda çeşitli fizyolojik zorluklar uygulayan enerji gerektiren bir faaliyettir. Dalgıç spor tıbbının kanıtları, egzersizin egzersizin vücutta oksidatif strese neden olabileceğini göstermektedir. Kuş uçuşu üzerine yapılan çalışmalar şu ana kadar ürik asit, kortikosteroidler veya dolaşımdaki serbest yağ asitleri gibi çeşitli kan parametrelerini dikkate almıştır.

İki yıl önce, uçan kuşlarda oksidatif stres belirteçleri inceleyen bir çalışma rapor edilmiştir (D.Costantini ve arkadaşları, Long uçuşları ve yaşları, güdümlü güvercinlerin oksidatif durumlarını etkilemektedir (Columba livia) Journal of Experimental Biology 211, 377-381 (2008) ). Bu çalışmada, iki güvercin grubu sırasıyla 60 ve 200 km boyunca uçtu. 200 km uçan güvercinler, serum reaktif oksijen metabolitleri tarafından ölçülen oksidatif hasarı % 54, toplam serum antioksidan kapasitesinde % 19 ve oksidatif streste % 86’lık bir düşüşe sahipti.

Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …