ŞAMPİYONLARIN SIRRI

Makale

Güvercinler iyi sonuçlara sahip olmadığında, bunun için bir sebep bulmaya çok gerek yok. İki olasılık var: Kuşlar iyi değil ya da iyi durumda değiller. Çok nadiren, her ne kadar kalite kuşları günümüzde çok geniş yayılığa sahipler ki, ben sadece zayıf kaliteye sahip kuşları olan fantezilerin olduğuna inanamıyorum. Hollanda ve Belçika’da çoğunlukla dörtte bir yarışıyoruz. Bu bir yarışta 1.000 kuş anlamına mı geliyor? 250 ödül. Bir meraklı 16 kuşa girdiğinde 4 ödül kazandığında “ortalama”. İyi değil fena değil. 8 ödül kazandığında (yüzde 50) bu oldukça iyi kabul edilir. Ancak (gerçek!) Şampiyonlar bundan memnun değiller. Yüzde 50 ödül, onlar için yeterince iyi değil. Yani şu durumumuz var: Eğer bir şampiyon bir yarışta 16 kuşa girerse ve 8 ödül kazanırsa bu onun için yeterince iyi değildir! Eğer fakir bir yarışmacı 16 kuşa girerse ve o da en az 8 ödül kazanırsa, kendisi için! Bir meraklı 16 kuşa girerse ve bir ödül kazanmazsa, toplam girişin ilk yüzde 25’inde bir kuş bile olmaz mı? Bu aslında bir imkansızlıktır. Kimsenin böyle kötü güvercinleri yok, kalite eksikliği sebebi olamaz. Böyle bir adamın bir sorunu var ve bir veterineri ziyaret etmeli. Kuşları hastadır.

BÜYÜK HATA
Kötü kalite ya da kötü sağlık? Bu, sporda başarılı olmayan pek çok insan için büyük bir ikilemdir. Kaliteye gelince, sürekli olarak bir kuşun iyi olup olmadığını dünyanın hiç kimsenin göremeyeceği bir yazı yazmam. Bunu gözle göremez ve hatta hayal edilebilecek en iyi kanatlar kuşu iyi bir kuş yapmaz. Ama bir şeyleri çeviremezsiniz: Bir kuşun iyi olup olmadığını kesin olarak söyleyemezseniz, bu bir kuşun kötü olup olmadığını göremez anlamına gelmez. Bazı kuşların bu kadar kötü tüyleri vardır ya da kötü bir bedenleri vardır ki, onlar hiçbir şekilde iyi olamazlar. Bir güvercin kötü olup olmadığını görmek için yeterince zekiyseniz, bu zaten bir şeydir. Sadece “bir şey” değil. Bence bu, birçok hayranın başarısının anahtarıdır. Hangi kuşların kaldırılacağını biliyorlar! Champ İyi bir seçim ’pek çok şampiyonun iddiası” sırrım “. Kuşların seçiminde her vücut hata yapar, ancak şampiyonlar diğerlerinden daha az hata yapar. Bir şeyle ilgili olarak, asla hata yapmazsınız. Doğal sağlığın seçiminizdeki temel kriter olduğu zamandır. Yılda 365 gün iyi durumda olmayan kuşlardan kurtulan adam nadiren hata yapar. 40 tane güvercin söylediğinde ve 38’inin sekizi sağlığında ise iki kişinin hasta olması için bir mazereti yok. Onlardan kurtulmak. Kuşkusuz, birbirlerini tedavi etmek için 38 sağlıklı kuşa ilaç verme hatasını yapmamalısınız. Bir sınıftaki 2 öğrencinin kafasında ağrı olması durumunda, öğretmenlere de aspirin vermez.

GİZLİ
Güvercin sporunda birçok yol başarıya yol açabilir. Ancak, tüm şampiyonların ortak bir yönü vardır: Sağlıklı kalmayacak veya sürekli olarak iyi durumda kalmak için sürekli olarak ilaca ihtiyaç duyan kuşlar üzerinde hiçbir merhameti yoktur. İlaçları abartanlar, hasta olmayan kuşlara sahip olabilirler, ancak bu tür kuşların süper rahatsızlık kazanması zor olacaktır. Sağlıkları doğal değil suni. Bu aynı zamanda güvercinleri ithal ederken dikkate alınması gereken bir şeydir. Kuşlarını sık sık ilaçlayan hayranlardan uzak durun. İlaç hakkında çok az şey bilen insanlardan daha iyi olur. Örneğin, sepet içinde dışarıdan tehdit eden tüm virüslere ve bakterilere karşı daha doğal direnç gösteren daha güçlü kuşlara sahip olacaksınız. Hayranların çoğu, “kuşları onlara daha sağlıklı hale getirmek için ne vermeliyim?” Diye merak ediyor. Bu yanlış bir ifadedir. Soru şu olmalıdır: Doğaya göre güçlü olan kuşları, sürekli olarak ilaca ihtiyaç duymayan iyi bir bağışıklığa sahip olan kuşları elde etmek için ne yapmalıyım? Cevap seçim. Kuşlara iyi davranmalı, aynı zamanda sıkı olmalısınız. Vel Kadife eldiveninde demir el. Ayrıca seçim yeterince erken başlayamaz. Aslında, kuşlar hala yumurtadayken!

YANLIŞLAR
Seçimlerle ilgili hatalar yapıldıktan sonra: – Bazı insanlar çok yakında bir güvercin iyi olduğunu düşünüyor. Bir şampiyon için “ortalama” olan aynı kuş, bu yüzden yeterince iyi değil, şampiyon olmayanlar tarafından yetiştiriciler olarak stok çatıya konabilir. – Diğerleri, orada bulunmayan stok loftunda kuşlar var. Örneğin dört yaşında kuşlar, hiç iyi bir bebek vermedi. Hala hayatta kalmanın tek nedeni, kökenleri ya da kendileri için ödenen bedeldir. – Yarış kuşları için aynı hikaye: İki yaşına geldiğinde, nadiren nadiren daha iyi bir kuş olur. İşte bu yüzden 2 yaşındaki bir kuş iyi ya da ölü bir kuş olmalı. Bu nedenle, Avrupa’daki çoğu şampiyon bu kadar çok yarışa katılıyor.

GENÇ
Bu onlarca yıl öncesinden çok farklı. Bugünlerde sonuç sayfalarına Belçika veya Hollanda’da bakarsanız, kazananların geçmişle nasıl kıyaslandıklarını göreceksiniz. O zamandan farklı olarak, şimdi çoğunlukla üst üste iki yaşında ya da iki yaşında. Sadece Pau ve Barcelona gibi 2 günlük yarışlar için bu farklıdır. Geçmişte hastalanan bir güvercin kayboldu. Tıpkı ilaca sahip olmadığımız gibi. Daha sonra ilacı aldık ve her türlü problemimiz var. Nasıl olur? Yıllar boyunca ilaç kullanımı nedeniyle güvercinleri daha zayıflattık. Çok fazla meraklı, ilacın hastalıkların tedavisi için geliştirildiğini fark etmedi. Sonuçlar zayıf olduğu için ilaçlara iyi geldiğinden şüphelendikleri sırada ilaca sığındılar. Bu bir yanlış anlamadır. Tıp meraklıları daha iyi yarışçılar yapmaz, sonuçlara ve doğal sağlık ve bağışıklığa dayalı güçlü bir seçim yapar.

DAHA GENÇ
Geçmişte, Avrupa’daki birçok şampiyon, bebeklerini dört haftalıkken ıslattı. Şimdi 3 haftada yapıyorlar. Bunu birkaç nedenden dolayı yapıyorlar. – Eski kuşları kurtarıyorsun. Pompalama bebekleri çok fazla, özellikle çok eski kuşları dışarı atmalıdır. – Onları daha genç yaşta ıslatmak bebekleri daha iyi hale getirecek. Çok az güvercin doğadan korkuyor. Sorumlu olan meraklısı. Kuşlarla iyi teması yoktur, onları çok çılgınca alır: Kafanın üzerinde eller, usulca yaklaşan kuşa ve sonra aniden ‘patlama.” Anladım. Bu kuşların sana olan güvenini kaybetmemesini nasıl beklersin? Bu tür kuşların, sizi gördükleri bir yarıştan eve geldiklerinde hızlı bir şekilde tuzağa düşmelerini nasıl bekleyebilirsiniz? İster inanın ister inanmayın ki kuşları saklanmadıkça tuzakları yok. Başkaları da var. Kuşları, onları gördükleri için daha çabuk yakalarlar. Doğru olanı yaparlar. – Erken yaşta bebekleri tercih etmenin bir başka iyi nedeni de seçim yapmak zorunda. Zayıf olan hangileri daha erken öğreneceksiniz.

GELECEĞİN  KUŞLARI
Kuşları seçtiğiniz genç daha iyi. Aslında, kuşlar hala yumurtadayken seçiminize başlayabilirsiniz. Seçimle ilgili bazı tavsiyeler:

  • Bir haftalık bebeklere bantlar koyduğunuzda, aynı yaştaki kuşlardan daha ince bacakların olduğunu fark edebilirsiniz. Böyle bir kuş da asla güçlü, hayati, sağlıklı bir kuş olmaz. Ondan kurtulmak. Bir geleceği olmayan bir güvercin.
  • Her zaman yuvada gıcırdayan bebeklere dikkat edin. Kanser (trichomoniasis) neden olabilir ve ilaç size yardımcı olabilir. Ama böyle bir şey ciddi bir meraklıya asla olmaz. Trichomoniases tehlikesinin farkında ve önleyici davranır. Genel olarak konuşmak çok fazla gıcırdayan bebekler iyi değildir. Tekrar: Onlardan kurtulun! Onlar geleceği olmayan güvercinler.
  • Ayrıca yuvadaki bebeklerin ıslak olanlara dikkat edin. Islak zemindir, çünkü yuvanın dolması ıslaktır ve yuvanın dolması ıslaktır, çünkü ebeveynler çok fazla içtiler ve çok fazla su pompaladılar. Bunun bir nedeni var. Çok fazla içen güvercinler iyi durumda değildir. Çoğunlukla sindirimle ilgili bir şey yanlıştır. Böyle kuşlar ile başlamak için kötü bir başlangıçtır. Bebeklerin kendi pisliklerinde yatması da mümkündür. Ve neden böyle? Kabukları, yuva çanağının kenarı üzerine atma gücüne sahip değildir. Yeterince güçlü değiller. Onlardan kurtulmak.
  • Bazen yuvadaki bebeklerin omuzlarındaki tüylerin geride kaldığını göreceksiniz. Aynı yaştaki kuşlarla karşılaştırırsanız, başkalarının tüyleri daha fazla tamamlanır. Omuzlardaki tüylerin yavaş büyümesiyle kuşlardan kurtulun. Canlılıktan yoksunlar, bu yüzden: gelecek yok.
  • Kuşları kestikten sonra, bazıları yiyecek için dilenmeye devam edebilir. Hatta diğer bebeklerin peşinden giderler ve onlar tarafından beslenmek isterler. Yine: çatı katında yer olmaması gereken zayıflıklar.
  • Bebeklerin gagalarını en az bir kez açmak iyi bir alışkanlıktır. Gaga zayıf ve kırılgan olabilir. Bu, zayıf kemiklere ve zayıf bir vücuda işaret eder. Gitmek! Bu ayrıca büyük bir açık nefesi kesen boğazlı kuşlar için de geçerlidir.
  • Hollanda ve Belçika’nın en iyi kuşlarını ele aldım. Çok az büyük ve kısa mesafe kuşlar (yaklaşık 80 milden yarışan) idi. Gerçek büyük bir kuşun uzun mesafelerde iyi olma ihtimali neredeyse sıfırdır. Hala yerde olan gençleri sevmiyorum çünkü onlar çok şişman ve üst bir levrek ulaşmak için büyük, oysa aynı yaştaki kuşlar zaten uçtu. Spordaki bazı acemi büyük kuşların güçlü kuşlar olduğunu düşünüyor. Onlar yanlış. Modern güçlü güvercin oldukça küçüktür.

Hatalarından öğrenmek önemlidir. Geçmişte bana iyi bir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin yaşamasına izin verdim. Bunun tek nedeni, özel ebeveynlerden uzaktı. Hiç böyle bir kuşun hiç iyi olmadı. Artık onlara merhamet etmiyorum. İyi sağlık, herhangi bir yaşta bir kuştan istenen ana şeydir. Bir bebek iyi sağlığa kavuşmazsa, önce ortadan kaldırın ve daha sonra ebeveynlerin ne olduğunu görmek için gruba bakın. İlk olarak hangi ebeveynlerin yetiştirildiğine bakarsanız, önyargılı olursunuz ve farklı gözlerle yargılanırsınız ve yaşamanıza izin vermeniz için ikna olabilirsiniz.


POZİTİF
Gençler için yaptıklarım, doğal sağlıkları dışında, zaten genç bir yaşta kendi topraklarına bağlılık göstermeleridir. Nerede olduklarını bildiğim karanlıkta yakalayabildiğim kuşlar (her zaman aynı yer!) Genellikle daha iyi kuşlar olacaktır. Her yerde olabileceği gibi aramam gereken güvercinleri sevmiyorum. Kendi bölgelerine bağlı hissetmeyen ve onu savunan güvercinler nadiren iyi kuşlardır.

SONUÇ OLARAK
Kusursuz bir vücuda, mükemmel gözlere, mükemmel tüylere ve hatta mükemmel bir soy ağacına sahip kuşlar, iyi bir ödül kazanamayan değersiz güvercinler olabilir. Bu yüzden iyi bir seçim yapar problematice. Bir kuşu iyi yapan en önemli şeyler, karakter, oryantiring, zekilik, dayanıklılık, kendi topraklarına bağlılık gibi göremiyoruz. Dolayısıyla, derecelendirme ve seçim yaparken hatalar her zaman yapılacaktır. Ancak, doğal sağlık derecesini seçen ve seçen bir adam, iyi güvercinleri asla ortadan kaldırmaz. Ve neyse ki bir kuşun sağlıksız olup olmadığını görmek zor değil. İlacın seni kazanacağını düşünmeyin. Klak, Engels, Houben ve diğerleri gibi insanlar tüm hayatlarında başarılı yarışçılar oldular. Onlar tıp doktoru ya da kimyacı değiller, aksine, tıp ya da hastalık hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Ortak yönleri, seçimin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalarıdır.

Şampiyonların Sırrı: Ad Schaerlaeckens

Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …