CASUS GÜVERCİNLER

Makale

Almanların havadan fotoğraf çekmek için güvercinlere kamera yerleştirdiği 1900’lü yılların başından bu yana güvercinler kullanıldı.

İSTİHBARATIN EN BAŞARILI ASKERLERİ : GÜVERCİNLER

   Güvercinlerin yön bulma yetenekleri ve mesaj iletebilme becerileri,onların dünya istihbarat servislerindeki en başarılı hayvanlar olmasını sağlamıştır.1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında savaş toprakları üzerindeki iletişimin en kritik ayağını oluşturuyorlardı.Notlar,haritalar,fotoğraflar ve kameralar içeren kapsüller güvercinler sayesinde taşınıyordu ve bu durum elbette savaşın kaderini ve çizgisini her gün değiştiriyordu.

   Son derece başarılı bir iş çıkaran,barışın timsali bu kuşlar 2.Dünya Savaşı sırasında mesajların yüzde 90’ını emredilen noktaya ulaştıracak kadar sağlam eğitilmişlerdi.Radyoların ve telsizlerin dinlenme ihtimaline karşılık sessizliğini koruduğu zamanlarda güvercinler istihbarat için vızır vızır çalışıyordu.

   Güvercinleri casus olarak kullanmak sadece daha uzak tarihin sayfaları ile sınırlı değil.İsrail ordusu “taşıyıcı güvercin programı”nı 1994 yılında sonlandırdı.Körfez Savaşı sırasında Irak ordusu,ABD tarafından müdahaleye uğrayabilecek haber alma servisini güvence altında tutmak için güvercinleri kullanmıştı.

   Güvercinler Amerikan ordusunda kullanılan ilk hayvanlardı.Ülke,2.Dünya Savaşı sırasında güvercinlerden oluşan güçlü bir güvercin ağına sahipti.3150 asker,54 bin güvercin bulunmaktaydı.Havanın bu gizli ajanları,pek çok felakette boy göstermiş ve sayısız can kurtarmıştı.

   1943 yılında,İngiltere’de savaşlarda başarı sağlamış ve önemli görevlerde yer almış hayvanlara Dickin Madalyası verilmeye başlandı.Savaş hayvanlarını onurlandırmak adına verilen bu madalyayı en fazla alan hayvan ise güvercin oldu.Bugüne dek 65 kez verilen bu madalyanın 32 defası güvercinlere verilmiştir.

   Elbette 2.Dünya Savaşı sırasında güvercinleri kullananlar sadece Amerika ve müttefikleri değildi.Nazi Almayası da güvercin ağını başarıyla yürütenlerdendi.Peki,bu casuslar nasıl durdurulacaktı?Tabi ki,özel eğitilmiş şahinlerle,MI5 şahinleri,güvercinlerin taşıdıkları mesajları ele geçirip orduya teslim etmekle görevlendirilmişti.Ancak güvercinler,şahinlerin saldırılarından kurtulma konusunda da oldukça başarılıydılar ve savaş boyunca verdikleri zayiat bir kaç tane oldu.

Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …