CASUS GÜVERCİNLER


Almanların havadan fotoğraf çekmek için güvercinlere kamera yerleştirdiği 1900'lü yılların başından bu yana güvercinler kullanıldı.

İSTİHBARATIN EN BAŞARILI ASKERLERİ : GÜVERCİNLER

   Güvercinlerin yön bulma yetenekleri ve mesaj iletebilme becerileri,onların dünya istihbarat servislerindeki en başarılı hayvanlar olmasını sağlamıştır.1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında savaş toprakları üzerindeki iletişimin en kritik ayağını oluşturuyorlardı.Notlar,haritalar,fotoğraflar ve kameralar içeren kapsüller güvercinler sayesinde taşınıyordu ve bu durum elbette savaşın kaderini ve çizgisini her gün değiştiriyordu.

   Son derece başarılı bir iş çıkaran,barışın timsali bu kuşlar 2.Dünya Savaşı sırasında mesajların yüzde 90'ını emredilen noktaya ulaştıracak kadar sağlam eğitilmişlerdi.Radyoların ve telsizlerin dinlenme ihtimaline karşılık sessizliğini koruduğu zamanlarda güvercinler istihbarat için vızır vızır çalışıyordu.

   Güvercinleri casus olarak kullanmak sadece daha uzak tarihin sayfaları ile sınırlı değil.İsrail ordusu "taşıyıcı güvercin programı"nı 1994 yılında sonlandırdı.Körfez Savaşı sırasında Irak ordusu,ABD tarafından müdahaleye uğrayabilecek haber alma servisini güvence altında tutmak için güvercinleri kullanmıştı.

   Güvercinler Amerikan ordusunda kullanılan ilk hayvanlardı.Ülke,2.Dünya Savaşı sırasında güvercinlerden oluşan güçlü bir güvercin ağına sahipti.3150 asker,54 bin güvercin bulunmaktaydı.Havanın bu gizli ajanları,pek çok felakette boy göstermiş ve sayısız can kurtarmıştı.

   1943 yılında,İngiltere'de savaşlarda başarı sağlamış ve önemli görevlerde yer almış hayvanlara Dickin Madalyası verilmeye başlandı.Savaş hayvanlarını onurlandırmak adına verilen bu madalyayı en fazla alan hayvan ise güvercin oldu.Bugüne dek 65 kez verilen bu madalyanın 32 defası güvercinlere verilmiştir.

   Elbette 2.Dünya Savaşı sırasında güvercinleri kullananlar sadece Amerika ve müttefikleri değildi.Nazi Almayası da güvercin ağını başarıyla yürütenlerdendi.Peki,bu casuslar nasıl durdurulacaktı?Tabi ki,özel eğitilmiş şahinlerle,MI5 şahinleri,güvercinlerin taşıdıkları mesajları ele geçirip orduya teslim etmekle görevlendirilmişti.Ancak güvercinler,şahinlerin saldırılarından kurtulma konusunda da oldukça başarılıydılar ve savaş boyunca verdikleri zayiat bir kaç tane oldu.

Previous
Next Post »