GÜVERCİN VE KÜMES

Makale

Bir güvercin kümesinin zor rekabette sürekli kazanması için dört şey gereklidir.

Güvercin kümesini, elde edebileceğiniz en iyi kuşlarla doldurmanız gerekir. Fit Kuşlar Kışkırtmalı motivasyona sahip olmalı.Kuşlar eve hızlı gelmek isterler Sağlıklı kuşlar için en önemli faktör sağlığın en önemli nedeni, güvercinlere iyi bir servet harcayabilmeniz, onları eğitmeniz, doğal, dulluk, gibi uçmanız olabilir, ancak sağlıklı olmazlarsa yenilirsiniz . Zayıf sağlık, güvercin yarışında dengeleyicidir.
Peki, sağlıklı güvercinler yarış kazanırsa, sağlıklı güvercinler ne demek istiyor? Ben sağlıklı güvercinler dediğimde, iyi görünen, iyi hareket eden, çatı etrafında uçabilen, açık gözlü ve normal pislikler taşıyan kuşlardan daha fazlaını demek istiyorum. Niye ya? Çünkü bir kuş, verdiğim açıklamaya uyabilir ve büyük rekabette kazanacak kadar sağlıklı olamaz. Bunun nedeni, kuşların doğal içgüdüsü olmasa da sağlıklı görünmesidir. Yırtıcı hayvanların vahşileştiği hasta kuştur ve güvercinlerimiz bu içgüdüyü sağlıklı davranmamak için dahi olsa sürdürürler. Bir gün önce sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, havaya uçurulan bir kuşun katta oturduğunu görmek için güvercin çatısına girdik. Sınav üzerine kuş tüy kadar hafif. Bir gecede olmadı. O kuş yavaş yavaş kilo veriyor, ancak sağlıklı görünmeye çalışıyor. Güvercinler, coccidia, solucanlar, trikomonas (canker), bakteriyel patojenler vb. gibi her tür organizmaya bulaşabilir. ve her yönden mükemmel sağlıklı görünün.
Güvercin sağlığının 3 seviyesinin olduğunu anlamamız önemlidir:
  • Zavallı Sağlık: Kuşlar hasta olduğunda olur. Görmek kolaydır ve kuşlar açıkçası bu grupta yer almayacaklardır. Çoğu meraklısı güvercinlerini bu durumda tutmaz veya yarışmazlar.
  • Görünür Sağlık: Burası görünüşte her yönden sağlıklı ama performansı düşüren çeşitli organizmalarla enfekte kuşlarımız var. Güvercin meraklılarının büyük çoğunluğu bugün kuşlarını burada tutuyor.
  • Süper Sağlık: Güvercinleri uçurmanın hepimizin çaba göstermesi zor bir hedeftir. Yıllarca ve yılda bir kazanan üst çatı katlarının kuşlarını korumak seviyesidir. Çok az meraklısı bu seviyeye ulaşıyor ve yaptıklarında her hafta süper sonuçlar elde ediyorlar. 
    Stres, sağlığın azalmasına ve dolayısıyla performansın düşmesine neden olur. Kuşlarımıza ne şeyler stres veriyor? – eğitim, yetiştirme, yarış, tüy dökme, hastalık, parazitler, hayvancılık sorunları vb.
Kuşlarımızı süper sağlığa kavuşturmak ve böylece süper bir performans gösterebilmek için akılda bulundururken, 4 özel alana bakmamız gerekir. Bu alanlara baktığımızda, kuşlarımızda bu süper anı yakalayabilmek için stres azaltmaya çalıştıklarını unutmayın.
  1. Güvercin Kümes Hijyeni
  2. Stres Hastalıkları
  3. Gerçekçi Sağlık Programı
  4. Güvercin Kümes Tasarımı
Kuşlarımızın üzerindeki stresin azaltılması bu çok kritik ama oldukça gözden kaçan bir alandır. Birçok kişi, yalnızca güvercin kümeslerine küçük bir yenileme gerçekleştirerek performanslarını büyük ölçüde artırabilir.
Havalandırma: Bu son derece kritik bir alandır. Bir güvercin akciğerleri, vücutlarının tamamına ve hatta kemiklerine giren hava keselerine bağlanır. Bir güvercin nefes alıyorsa, onu büyük oranda etkiler. Güvercin çatılı toz dolu ise, ıslak pisliklerden gelen amonyak dumanı, vb. performansınızın düşmesini bekleyebilirsiniz. İdeal olarak hava zeminden içeri girip üstten çıkmalıdır. Diğer uçtaki çatıdan esen bir esinti istemezsiniz. Havalandırma alanında büyük ölçüde size yardımcı olmanın bir yolu, özellikle sıcaklık kontrolüyle dengelemeye çalışırken, kuşlarınızı OVERCROWD etmektedir.. Bir sürü güvercin yoksa çok sıkı bir güvercin çatı katında kalabilir ve böylece sıcaklığınızı kontrol edebilirsiniz.
Damlalar: Kısacası, kümes günlük olarak kazınır. Bir güvercin, coccidia veya solucanlara sahip olduğunda, bu organizmalar pisliğe sokulur. Bununla birlikte, o noktada enfektif değildirler. Bir güvercini yendiği zaman tekrar enfekte etmeden 48 saat önce oturmaları gerekiyor. Günlük olarak kazınırsanız kuşlarınızdaki coccidia ve solucanlardaki enfekte olma oranını büyük oranda düşüreceksiniz. E. coli gibi bakteriyel hastalıklarla ilgili problemleri de azaltacaksın.
Nem: Nem, sağlığa gelince güvercin el ilanları en büyük düşmanıdır. Nem, parazitlerin ve virüslerin canlılığını büyük ölçüde arttırır. Yağmurun güvercin çatısına girmesine, suyun sızıntıya maruz kalmasına izin vermediğiniz vb. Kritik önem taşır. Ayrıca zemine açık olsalar da zemin katlarına dikkat etmeniz gerekir. Bazı durumlarda, çatı katında bir sürü rutubet var ve bu da kuş sağlığınızla birlikte felaket büyüyor. Kablo altına ahşap bir alt kat inşa etmek bu alanda yardımcı olacaktır. Bana göre şimdiye kadar gördüğüm en iyi taban çöpü, Gunnar Guttormson tarafından kuruluğa önerildi. Odun sobaları için yakıt olarak satılan sıkıştırılmış odun peletleri kullanıyor. Muazzam miktarda nemi emer ve çatı kemiğinizi kuru tutar.
Yiyecek ve Su: Hatırlanması gereken üç şey TEMİZ, TEMİZ, TEMİZ. Bir kuşun hastalık yaratan organizmalara bulaşmasının en kolay yolu, kirli yiyecek ya da sudur. Sulandırıcılarınızı en azından haftalık olarak clorox (çamaşır suyu) ile iyice temizleyin ve sterilize edin.
Kemirgen kontrolü: Farede salmonella’nın neden olduğu paratifo taşırlar. Onları güvercin kümesinden uzak tutmalısın.
Sıcaklık kontrolü: Büyük sıcaklık dalgalanmaları, kuşların neden oldukları stres yüzünden formunu öldürecektir.Güvercin kümesi geceleri ve soğuk günlerde kapatmak, özellikle yarış sezonunda kapatmak, en iyi performans için kritik öneme sahiptir. Bazı ısı biçimleri, süper sağlıklılığın büyük rekabette kazanılması için gerekli olana erişmek ve korumak için son derece yararlıdır.
Böcek kontrolü: Birkaç solucan türü böcekler tarafından taşınmaktadır. Kuşların böcekleri yiyebilecekleri çok açık çatıya sahip olmalarına dikkat edin.
Kalabalık: Sadece yapmayın. Birçok kişi, eğitimlerinde büyük bir şutun ardından, takımlarının yalnızca 1 / 3’üyle ayrılan en iyi genç kuş sezonuna sahip olmuşlardır. Ne kadar az kuşunuz varsa, daha az hastalığı olacaksınız ve onlara daha kolay ve daha ucuz olacak. Denizciler gibi olmalısın “sadece birkaç iyi adam istiyorsun”.
Karantina: Unutmayın, birçok kuş bir sürü kötü böcek taşır ve sağlıklı görünür. Tüm yeni güvercinler kurtarmalı, koksidya için tedavi edilmeli ve genel nüfusa konulmadan ÖNCE salmonella’dan kurtulmak için 10 gün boyunca Baytril veya Cipro’ya yerleştirilmelidir.
Kaynak:  Dr. Steive Weir DVM 
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …