URUGUAY ORDUSU POSTA GÜVERCİNİ YETİŞTİRİYOR

Haber

Uruguay ordusu, bir savaş durumunda ortaya çıkabilecek haberleşme sorununu çözmek amacıyla 1913’ten beri düzenli olarak posta güvercinleri besliyor.

Uruguay’ın “El Pais İnformacion” gazetesinin haberine göre, ordu, savaş durumunda ortaya çıkabilecek iletişim sorununa önlem almak için tarihteki en eski haberleşme yöntemlerinden olan “posta güvercinlerini” kullanmaya devam ediyor.
Güvercinlerin bakımından sorumlu ordu görevlisi Astsubay Carlos Benitez, posta güvercinlerinin savaş durumunda düşmanın ilk olarak hedef aldığı iletişim ağını çalışır halde tutmak için 1913’ten itibaren ordu tarafından bütçe ayrılarak düzenli olarak beslendiğini söyledi.
Benitez, görevi gereği 22 yıldır posta güvercinlerine baktığını, her sabah posta güvercinlerini eğitmek için onları 90 dakika uçurduğunu ifade etti.
Benitez, 3 kafeste yaşayan 145 güvercinin bacaklarından birinde “kimlik bilgilerinin” yazılı olduğu halkalar bulunduğunu, kuşların diğer bacaklarına da kağıda yazılı mesajın koyulduğu küçük bir tüp yerleştirdiklerini açıkladı.
UZUN MESAFELER UÇABİLİYORLAR
Ordunun posta güvercinlerinin tür olarak diğer güvercinlerden farklı olduğunu söyleyen Benitez, “Bu güvercinlere ‘kanatlı fare’ deniyor. Bu tür, fiziksel olarak çok daha dirençli. Kendisine uygulanan bakım ve genetik yapısı nedeniyle daha az hastalığa yakalanır. Güneş ışığına bağlı olarak günde bin kilometreye kadar uçabilir.” dedi.
Brezilya’nın Porto Alegre kentinden bıraktıkları güvercinlerin Uruguay’ın 780 kilometre uzaklıktaki başkenti Montevideo’ya kadar uçtuklarını söyleyen Benitez, “Sabah erken saatlerde serbest bıraktığımız güvercinler öğleden sonra Montevideo’ya ulaştı.” diye konuştu.
Benitez, posta güvercinlerinin güzel hava koşullarına bağlı olarak hızlarını iki katına çıkarabildiğini, bir kez bırakıldıklarında çok yorgun olmadıkça evleri olarak benimsedikleri yere hiç durmadan uçabildiklerini söyledi.
Güvercinlerin ulaşmaları gereken yere geldiklerini bildiren elektronik bir sisteme sahip olduklarını belirten Benitez, “Posta güvercinlerinin çalışma yöntemi basittir. Evleri olarak benimsedikleri bir yerde yetiştirilirler, daha sonra uzaktaki bir bölgeye götürüldüklerinde içgüdüsel olarak yiyecek ve barınak ihtiyaçlarını sağladıkları yere geri dönerler.” ifadesini kullandı.
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber
DUYURU ! YENİ PROJEMİZ

Merhaba, Duivenclub ve postaduiven olarak güçlerimizi birleştirdik.Sizlere daha iyi hizmet vermek adına yeni röportajlar,posta güvercini ile ilgili haberler,yarışlar v.b konularda yayınlar yapıp posta camiasını bilgilendirmek için bir yola çıktı.Allah(c.c) izni ve sizlerinde yardımıyla faydalı bilgiler sunacağız. Saygılarımla Eşref ORHAN

Haber
2019 POZNAN OLİMPİYAT SONUÇLARI

Olimpiyata katılan 19 ülke ve sonuçları belli oldu.Polonya birinci sırayı alırken,Slovakya ikinci ve Almanya üçüncü oldu.

Haber
GÜNEY AFRİKA MİLYON DOLAR YARIŞI

2019 Yılının Güney Afrika Milyon Dolarlık Tek Kümes final yarışı 02.02.2019 tarihinde yapıldı.521 km mesafeden salınan ve 17 derece sıcaklıkta yapıldı. Yerel saat ile ilk kuş 14:17:36.90 ‘te gelen Almanya’dan katılan Brandy takımının DV-01233-18-2080 markalı “Premier My Price” isimli kuşu büyük ödülü almaya hak kazandı. Mustafa Okutan ve Rune Rasmussen’ …