SAVAŞ GÜVERCİNLERİ

Makale

GI Joe :


G.I Joe, tarihin en ünlü güvercinlerinden biridir ve en çok İkinci Dünya Savaşı sırasında bin askeri kurtarmak için dikkat çekmiştir.Ekim 1943’te, İngiliz birlikleri Alman tutumlu İtalyan kasabası Colvi Veccia’ya ilerlemeye çalışıyordu. Alman mevzilerini zayıflatma çabasıyla, piyade müttefikler tarafından kasabaya havadan bombardıman emri verdi. 18 Ekim 1943’te Alman direnişi düştü ve İngiliz askerleri kasabanın içindeki yerlerini aldı. Bombalama yarım saat içinde gerçekleşmesi planlandığından paniklenmiş bir mesaj GI Joe’nun bacağına bağlı ve karargah merkezine gönderildi. Bin İngiliz askeri pozisyonlarını elinde tuttu, yoluna çıkanları almaya hazırlardı. Bombacılar merkezdeki pistleri tasıkladıklarından GI Joe, operasyonu iptal etmek için mesajla geldi. 20 dakika içinde 20 mil uçtu ve hızlı teslimatı, 150 İngiliz birliğini felaketten beş dakikadan kısa bir süre kurtaramadı.

Cher Ami :


1918 Ekim’inde Birinci Dünya Savaşı’nın 77. Piyade Bölüğü, mühimmat veya hüküm bulunmaksızın düşman hatlarının gerisinde kaldı. ‘Kayıp Tabur Komutanı’, bölge genel müdürlüğü ile iletişim kurmak için çok çaba gösterdi. Tüm girişimler başarısız oldu. Mesaj taşıyan çok sayıda güvercin serbest bırakıldı ve her biri uçuş sırasında zarara uğramış veya öldürüldü.Geride kalan en son kuş olan Cher Ami, bacağına tutturulmuş bir kapsülde bulunan önemli bir mesajla serbest bırakıldı. O gün serbest bırakılan diğer güvercinler gibi, o da şarapnelin eline geçti, ancak çatı katına 25 dakikalık uçuş yapmaya devam etti ve ‘Kayıp Tabur’ birliklerini belirli ölüm veya teslimiyetlerden kurtardı. Uçağının şaşırtıcı kısmı göğüs ve bacakta vurulduğu ve geldiğinde mesaj kapsülünün takıldığı bacağın çoğunu kaçırdığıydı. Cher Ami, kahramanca hizmet için avuç avına ödül verdi ancak ertesi yıl savaşta kazandığı yaralar nedeniyle öldü.

Mocker :

Mocker, kahraman güvercin Fransa’da I. Dünya Savaşı sırasında etkin oldu. 12 Eylül 1918’de ağır düşman topçu yangınları, Fransa’nın Alsacc-Lorraine sektörüne giren Amerikan ilerlemesini engelliyordu. Mocker, Amerikan topçularına düşman silahlarını bulmalarını ve onları susturmalarını sağlayan bir mesaj yayınladı. Mocker sol gözünü kaybetti ve başının üstü havalandı ama can kurtaran mesajını iletti.Seçkin Hizmet Çifti ve Fransız Croix de Guerre Madalyası ödülüne layık görüldü.
Komando :
Komando, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz silahlı kuvvetleriyle önemli istihbarat yürütmek için kullanılan bir güvercin gibiydi. Savaş sırasında güvercin doksan misyon gerçekleştirdi ve 1942’de üç önemli görev için Dickin Madalyasını (Victoria Cross’un hayvanı eşdeğeri) aldı. Madalya daha sonra 9,200 £ için açık artırmada satıldı. Komando, kırmızı timsah kuşu, Sid Moon tarafından Birleşik Krallık’taki Haysez Heath, Sussex’de yetiştirildi. Ay, Birinci Dünya Savaşı sırasında Ordu Güverciliği Servisinde görev yapan güvercin meraklısıydı. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Moon, güvercinlerin servisini 1939’daki savaş çaba teklifine sundu. Komando, askere çağrılan güvercinlerden biriydi. 1942’de gerçekleştirilen üç özel görev için Haziran’da bir, bir başkası Ağustos’ta, üçüncüsü ise Eylül ayında -ve Fransa’daki ajanlardan önemli istihbaratı İngiltere’ye taşıdı. [5] Bu hayati bilgi, Alman birliklerinin, sanayi bölgelerinin ve yaralı İngiliz askerlerinin bulunduğu yeri içeriyordu.
Paddy :
Paddy (Güvercin numarası NPS.43.9451), gönderilen yüzlerce ülkeden D-Day istilasının başarısı haberi ile İngiltere’ye geri dönen ilk güvercin olduktan sonra Dickin Madalyasını ödüllendiren bir İrlandalı taşıyıcı güvercin idi. İngiliz Kanalı boyunca 230 saat boyunca dört saat beş dakika içinde uçtu ve en hızlı geçişi kaydetti ve geçişten hemen sonra üç ayın hemen altındaki 1 Eylül 1944’de madalya kazandı. Paddy, Carnlough’tan John McMullan tarafından eğitilmiş ve İrlanda’da bu madalyayı alan tek kuştur. Madalya atıfında,
“1944 Haziran’ında RAF ile birlikte çalışırken Normandiya Operasyonlarından bir mesajla en iyi kayıt zamanı için”
Madalyası Eylül 1999’da neredeyse 7.000 dolara açık artırmada satıldı.
Wiliam of  orange :
William, MI14 (İngiliz gizli servisi) ‘nin bir erkek güvercin askeriydi. Arnhem Havadan Operasyon’dan bir mesaj vermek için 21. Dickin Madalyası ödülüne layık görüldü. Bu mesaj, Eylül 1944’te Arnhem Savaşı sırasında bir araya getirilen 2000 askerden daha fazlasını kurtardı. Askerlikteki resmi adı NPS.42.NS.15125. Mayıs 1945’te madalyayı aldı.
Bu savaştaki iletişim Müttefikler birimleri için bir sorundu; Alman birlikleri hava kuvvetlerini kuşatmıştı ve mevcut birkaç radyo seti arızalıydı. William , İngiliz askerler tarafından 19 Eylül 1944 günü saat 10: 30’da serbest bırakıldı ve 14:55 de İngiltere’deki yuva kutusuna geldi. 400 km’lik (250 mil) uçtu ve ilettiği mesaj Birleşik Krallık’a geri dönmek için az sayıdandı.
William, Cheshire’ın Sir William Proctor Smith tarafından yetiştirildi ve Royal Signals’in Ordu Güverciliği Servisi tarafından eğitildi. Smith, onu 185 £ için satın aldı ve on yıl sonra William’ın “çok sayıda seçkin yarış güvercininin dedesi” olduğunu bildirdi.
MARY OF EXERET :
Dickens Madalyasını da alan MARY OF EXITER, 1945’e kadar İkinci Dünya Savaşı sırasında beş yıl görev yapmış ve önceden Fransa’ya düşmüş ve daha sonra İngiltere’ye geri dönmüştür. Mary, Savunma Haberleşmesinin Ulusal Güvercin Hizmet Hatları’ndaki EXETER GRUBU’na kaydoldu.
Dört kez yaralandı, ancak her mesajını iletmek için iyileşti. İlk vuruşu sırasında. İkinci kez, döndüğünde öldürüldüğünü düşünüyorlardı. Dört gün sonra, kanla kaplı çatı katına düştü. Boynundan göğsüne kadar koparıp bir şahin tarafından saldırıya uğradı. Bir kez daha bomba baskını sırasında şarapnelin vurduğu üçüncü kez yaralandı. Şarapnel başını ve boynunu hasara uğrattı, ancak becerikli sahibi Charlie Brewer ticaretinden bir ayakkabı tutkalı olarak bir deri yaka yapma becerilerini kullandı ve on yıl daha yaşamıştı. Yakasına gömülmüştü. 200 kiloluk bir adamın vücudundaki 4 bin dikiş eşdeğeri, bir kiloluk vücuda 22 dikiş toplam etti.


Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …