ELEKTROLİTLER

Makale

Meraklıları sık sık bana ‘elektrolit nedir?’ Gerçekten yararlı mı ve onları kuşlara ne zaman vermeliyiz?

Terim, tuzlar, özellikle iyonlar için tıbbi (bilimsel) bir terimdir.
Genellikle insanlar için spor içeceklerinde bulunurlar ve egzersiz, ishal, kusma veya açlıktan dolayı dehidrasyon işleminden sonra vücudun su seviyelerini yeniler.
Bir kişi ağır egzersiz yaparsa terinde, özellikle de sodyum ve potasyumdan, büyük elektrolitlerden bir miktar elektrolit kaybeder ve bir kez oluştuğunda, dengesizliği düzeltmek için mümkün olduğunca çabuk değiştirilmesi gerekir. Çoğunlukla karbonhidratlar ve glikoz, üretici tarafından enerji sağlamak için eklenir.
Yalnızca insanlar değil güvercinler de, özellikle sıcak havalarda ağır egzersiz sonrasında büyük miktarlarda tuz ve iyon kaybedebilirler. Dehidrasyon doğrudan bir sonuç olabilir ve bu nedenle kuşların sıvı seviyelerini düzeltmek için biraz yardıma ihtiyacı olabilir.
Söylemek zor ama … sodyum (Na), potasyum (K), klorür (Cl), kalsiyum (Ca), magnezyum (ma), bikarbonat (HCO), sülfat So3) etiket üzerinde.
İnsanlar ve güvercinler için pek çok farklı tıbbi dehidre poşeti veya içecek mevcuttur. ‘Bizim’ için en iyi şey onları deneyimli bir veteriner veya güvenilir bir firma elde etmektir.
FONKSİYON VE YÖNETİM
Elektrolitler vücuda ne yapar ve işlevleri nelerdir?
  • Dediğim gibi, öncelikle sıvı dengesini yeniden kurarlar (egzersiz veya ishalin neden olduğu dehidrasyondan sonra vücudun su seviyelerini tekrar doldururlar).
  • Ayrıca susuzluk duygularını bastırıyorlar.
Onlara ne zaman vereceğim? 
En iyi zamanlama egzersizden hemen sonra (sıcak havalarda bir yarış). Yani zaten eve dönme suyunda olmalı.Hava sıcak olduğu takdirde sepetleme öncesi vermek de yararlıdır. ‘Kuşlar eve gelirler ve su / tuz kaybı yüzünden neredeyse dağılırsa, çok geç kalmışsın’ Bu durumda, elektrolitleri tahılların üzerine biraz (Cure) Yağla, böylece suyun tipik tuzlu tadını eklemelisin elektrolit çözeltisi önlenir. Yemekten kısa bir süre sonra elektrolitler ürün ve mide içinde çözünürler, kuşlar susuz kalır ve sonuçta sisteminde iyi sabitlenmiş ekstra bir su içirirler. Bu muhtemelen güvercinlere kendine güven hissi verecektir. Bu tekniği, bağırsak kremlerini (Cometose) ekleyerek artırabilirsiniz. Lifler çok miktarda su emebilir ve bu suyu bağırsak geçişinde uzun süre kalabilir. Böylece kuşlar sıcak hava koşullarında yarış sırasında karaya çıkmaya ve zaman kaybetmeye çalışmazlar. Uzun mesafeli bir yarış sonrasında, elektrolitler daha çabuk iyileşmelerine yardımcı olmak için 2 veya 3 gün boyunca uygulanabilir.
Bazen 10 günlük bebeklerin aniden sulu pislikler üretmesi olur; Bazen sh’den daha fazla sudur … Sulara elektrolit koyduktan sonra sonuç muhteşem olabilir ve 2 gün içinde pislikler normale dönebilir. Adeno’dan ( E coli )muzdarip kuşlar çok içiyor ve pislikleri de çok sulu. Bu tür kuşlar için elektrolitler de yardımcı olur. Elektrolitler ve hatta spor içecekleri ev yapımı olabilir, ancak doğru oranda şeker, tuz ve su kullanmak için bazı uzmanlık gerekir.Bundan sonra, elektrolitler, sedokolol ve bira mayasının, inandığım az sayıdaki yem katkılarına ait olduğunu anlamış olabilirsiniz. Elbette kumdan başka, ama açık olması gerekir.
Elektrolitler   by: Ad Schaerlaeckens
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …