ADENO-COLİ VİRÜSÜ

Makale
Bu “sendrom” da iki patojene ilgi duyulmaktadır. Önce Adenovirüs ve ayrıca E. coli bakteri. 
Bu sendrom hakkında konuşurken, özellikle genç kuşlarda ortaya çıkan hastalıklara değiniyoruz. Yaklaşık bir yaşında.Yaşlı kuşlar bu hastalıktan neredeyse hiç etkilenmezler.Klinik belirtiler, gençler stres koşullarına maruz kaldığında ortaya çıkar.Ancak kafeslerde aşırı kalabalık gibi stresli koşullar altında, salgınlar ortaya çıkabilir.

Belirtiler çok iyi biliniyor. Aşırı su içmek, iştahsızlık, kusma ve sulu ishal en belirgin belirtilerdir. Durum hızla kötüye gider ve kilo kaybı vardır. Hastalık bir çatı katına hızla yayılır. 48 saat içinde tüm genç kuşlar hasta olur. Klasik adenovirüs adı verilen bu tip saf enfeksiyon bir hafta içinde düzelir. Herhangi bir karmaşık koşullar çıkmazsa.Özellikle E. coli bakterilerini düşünebiliriz.Ve bu nedenle sıklıkla Adeno-Coli Sendromu söz konusu olduğunda ortaya çıkar.

Çünkü E. Coli ile kontaminasyon hızla meydana gelir; hastalık hızla kuşları ağırlaştırır ve zayıflatır, kilo verir ve yeşil koku dışı vardır.. E. coli bakterilerinin neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle ölüm bile meydana gelebilir.Ağır adenovirüs enfeksiyon vakalanan, kuşlar zayıflama ve karaciğer hasarı sonucu ölürler. Karaciğere ciddi hasar veren güvercinler genellikle Adenovirüs’ten yavaş yavaş iyileşirler.  

Klasik adenovirüs adı verilen adenovirüs, katarakar enteritine neden olur. Virüs bağırsak hücrelerine nüfuz eder ve bağırsak duvarına zarar verir. Bağırsak duvarı sızdırır. Bunlar, normalde bağırsakta bulunan E. Coli gibi bakteriler için iyi bir üreme alanıdır. Bu, bağırsak duvarı hasarını arttırır. Ve ölüm genellikle bu bakterilerin neden olduğu komplikasyonlar (kan zehirlenmesi) nedeniyle oluşur.

Ancak pratikte ne görüyoruz? Belirtilerin şiddetinde geniş bir varyasyon. Sınırlı sayıda vakada bir hafta içinde iyileşir ve zarar çok da kötü değildir. Komplikasyon, E. Coli bakterileri ile oluşur ve hastalığın süreçleri çok daha şiddetli olur ve iyileşme daha yavaştır. Bir Koliform bakteri olasılığı, gençlerin direncine bağlı olarak semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Aynı zamanda kanserli bir enfeksiyondan mı?

Adeno Coli Sendromu gerçekten bir ‘çok faktörlü-hastalıktır”. Heksamitiasis gibi diğer yatalak hastalıklar ve kanser, vb  kalabalık kümeslerde ve taşıma çantalarında stres faktörleri tüm hastalığın ciddiyetinde önemli bir rol oynamaktadır.Gençlere dikkat etmeliyiz.Direncinin optimal bakımına odaklanmalıyız.
Teşhis, klinik bulgulara ve belirtilerin ortaya çıkma yaşına ve çoğunlukla mevsimsel doğaya, çoğunlukla yüksek kesinliğe dayalıdır. Ancak bu fenomenlerle birlikte, paramiksovirüs enfeksiyonu, herpes enfeksiyonu, streptokokoz, Hexamitiasis, Salmonelloz gibi hastalıkları düşünmek gerekir. Birinin Adenovirüs ile ilgisi olduğu kesin olarak karaciğer ve bağırsak mukozasına hücrelerin gömülmesi için gerçek bir kontrol gerekir. 
Hastalıkla mücadelede koruyucu aşılama kullanılamaz. Güvercinlerde bulunan adenovirüs, tavuklarda EDS’yi kontrol etmek için kullanılan Adenovirüs’ten farklı bir devreye aittir. Bu aşı güvercinlerde sıklıkla kullanılmaktadır.Deneyimlerimize göre, bu aşı ile yapılan tek inokülasyon, güvercinlerde Adenovirüs’le mücadelede hiçbir sonuç vermez.

Bildiğimiz gibi viral enfeksiyonlara karşı etkili bir ilaç yoktur. Bu, hafifletmenin öncelikle ikincil bakteriyel enfeksiyonlara, çatı hijyenine ve stres önlemeye ve gençlerin direncini arttırmaya odaklanması gerektiği anlamına gelir.

E.coli ile ikincil bakteriyel enfeksiyonlarda ilgileniyoruz. Bu bakteri güvercinlerin bağırsaklarının yaklaşık% 97’sinde görülür. Bakteriler normal bağırsak sakinleri kadar az sayılabilir.Bununla birlikte, bağırsakta Adeno virüs enfeksiyonunun neden olduğu değişiklikler nedeniyle bakteri aniden çoğalabilir. Bu bakteri üreten toksinler bağırsak duvarından bağırsağa zarar verebilir ve bir kan zehirlenmesinden geçebilir.Çoğu bu aşamadan kurtulamazlar. 

Bu nedenle, koli bakterilerinin kuvvetli çoğalmasının engellenmesi gereklidir. Baytril (enrofloksasin) iyi çalışır, ancak kemik büyümesi üzerindeki etkisi nedeniyle tercih edilmez.Bazı durumlarda, yumurtlamadan sonra bir tedavi sağlayarak E. coli popülasyonunu içermesi yararlı olabilir. Çünkü bu koşullar altında stres bazen koli bakterilerinin oluşumunda daha güçlü bir artışa neden olur. Özellikle aşırı kalabalık olduğunda. 
Fakat önleyici tedbirler alınması düşünülmelidir. Aslında, antibiyotikleri aşırı derecede kullanmamak tercih edilir. İyi bakteriler de kaybolabilir.

Hijyen her zaman önemlidir.Tabii ki, iç kapları ve kaseler yoluyla herhangi bir difüzyon meydana gelmemesini sağlamak önemlidir. Hijyen yeterli olmadığı sürece. Bununla birlikte, aşırı hijyen, diğer taraftan, “diş çıkarma problemleri” çok az olan gençlere yol açarak yeterli hale getirir ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanmayı zorlaştırır. Uygulamada bu çok kolay olmaz. Deneyimlerim, güvercin meraklılarının ne yaptığını bildikleri önemlidir.


Stresin önlenmesi

Açıkçası çok önemlidir. Stres genellikle gizli enfeksiyonların kendilerini göstermesine neden olan “tetikleyici” etkidir.Tabii ki tüm stres önlemek için değil.Ancak aşırı kalabalık nedeniyle oluşan stres genellikle önlenmelidir.  Stresli olmanın yanı sıra, çoğunlukla bir çatıda E.coli enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olur. Stres kendiliğinden direnci azaltır. Azaltılmış direnç, enfeksiyon riskini arttırır. İlaç tedavisi gerekli olabilir. Fakat bu durumun bozulmasına da neden olabilir. Ve böylece bir daireye dönüşebilir.


Doğal direnci arttırmak önemlidir.Gerçekten de, ilaçların kullanımı gerekli bir kötülük olarak düşünülmelidir. 
Hijyen önemsiz değildir ve öte yandan aşırı değildir, enfeksiyon basıncını düşürerek direnç artışına zaten katkıda bulunur. Ayrıca stresden kaçınırsak güvercin direncini arttırma ihtimali de artar. (Genç) kuşların bağırsak florasının arttığından emin olunca, direniş tekrar tekrar gösterildiği gibi uyarılır. Bağırsak florasını iyileştirerek zararlı bağırsak bakterileri patlamaya yol açma fırsatı bulurlar. Bu durumda, Coli bakterileri çoğalma şansı az olduğundan, gençler bu enfeksiyonu çabucak iyileşirler. Bu yöntem, enfeksiyon tam olarak ortaya çıkarsa çok sınırlı çalışır. Bu vakalarda, genellikle birisi daha önce bahsedilen ilaçlara başvurmaya zorlanır. 

Genel bir iyi direnç için güvercin için iyi bir sindirim önemlidir. Kuşların iyi bağırsak florasını koruduğundan emin olabiliyorsanız doğru yoldasınız. Açıkçası iyi bağırsak florasına sahip bir güvercin asla hastalanmayacaktır. Ancak gerçek şu ki, bu kuşların direnci daha kolay olması nedeniyle enfeksiyonların üstesinden gelebilirler. Sağlıklı bağırsak florasına sahip bir güvercin, daha iyi bir yem kullanımına sahiptir. Vitamin metabolizması daha iyidir. Besin maddelerinin alınması kolaylaştırılacaktır. Kısacası, kuş kolayca şekil alabilir. Ve son zamanlarda, sağlıklı bağırsak florasının zararlı bakterilerin zor gelişimine katkıda bulunduğu açık ve nettir. Bu şekilde, bu bakterilerle enfeksiyonlar genellikle daha az ciddidir. 

Güvercinlerin içme suyuna elma sirkesi vb. Ile doldurarak, iyi bağırsak bakterilerinin çoğalmasını kolaylaştırır. 
Böylelikle sağlıklı bir bağırsak florasına değerli katkılarda bulunabilirsiniz.Asitliliğin o kadar düşük olmadığına dikkat edilmelidir ki, iyi bağırsak bakterileri dahi iyi gelişmek için zorlanıyorlar. 

Geçen sene, Phyto canlılığının geliştirilmiş versiyonu ile yaptığımız testler, bu doğal yaklaşımın güvercinlerin durumunu ve formun yükselmesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Bitkisel canlılığımız yıllardır birçok meraklı tarafından kullanılmaktadır. Bir iki yıl önce, bitki sağlığımıza beş direnç arttırıcı otlar eklediğimiz bir dizi deneyle başladık. Ayrıca ünlü ginseng’i de ekledik. Bu kök vücuda uyarıcı bir etkiye sahiptir. 

Vitaminler ve direnç hakkında çoktan yazılmış. Güvercinin yemeğinden yeterli miktarda vitamin çektiğini söyleyen eski sözcüğün arkasında soru işareti koymak isterim. Tabii ki, normal koşullar altındaki bir güvercin, yeterli miktarda vitamin emer ve iyi bir diyetin besinleri iyi sağlık içerebilir.

Sağlık ve direniş zinciri en zayıf halkası kadar güçlüdür. Sağlığın, bir evin kat yapımı olarak çöktüğü, göreceli ya da mutlak eksiksiz bir yapı taşı eksikliği var ise, mümkün olan en iyi bakımı verebiliriz. 

İyi bir direniş için bazı kurallar ve onları iyi durumda tutmak için iyi bir temel. 

1. Stresten kaçının. Bunun önemi, aşırı kalabalığı önlemektir.

2. İyi bir temel hijyenle, büyük güvercin hastalıklarının enfeksiyonun düşük kalmasını sağlayın. 
3. Kaliteli gıda ve iyi vitaminler sağlayarak enzim sistemlerini optimize etmek. 
4. Bağırsak florasının optimum durumda olduğundan emin olarak metabolizmayı geliştirin. 
    Dediğiniz gibi düzenli asitlendirilmiş içme suyu temini yoluyla katkıda bulunabilirsiniz. 
   ( Elma Sirkesi, Fitovitalit, vitaminler) 
5. Güvercinlerin gübre ve boğazlarının paraziter enfeksiyonlarda düzenli olarak izlenmesi.
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.