ÇATIDAKİ SAĞLIK

Makale

Güvercin Yetiştiricileri Akciğer (PFL), Güvercin Yetiştiricileri Akciğer (PBL), Kuş Kuşları Akciğer (BFL) ve Kuş Yetiştiricileri Akciğer (BBL), Güvercin Yetiştiricileri Hastalığı (PBD) gibi birçok şey denilen şey duyarsınız. PFL, yalnızca güvercinlerle uğraşırken en doğru bilgidir. PBL, yalnızca yetiştiricilerin etkilendiğini ima eder; bu durum açıkça söz konusu değildir. Pek çok güvercin meraklısı gösteriler, üreme ile ilgisi olmayan bir etkinlik gibi tipik semptomların yaşandığını belirtti.

PFL, Ekstrensek Allerjik Alveolit’in (EAA) bir şeklidir. Amerikalılara Hipersensitivite Pnömonisi diyorlar. EAA ayrıca, evde diğer kuş türlerini, özellikle de muhabbet kuşlarını tutan insanları etkiler. EAA’nın başka bir formu da “Çiftçiler Akciğeri” dir.

Akciğer hacmi kaybıyla bilateral interstisyel retiküler gölgelendirme gösteren göğüs radyografisi.
BELİRTİLERİ:
EAA’nın “akut” ve “kronik” olmak üzere birbiriyle örtüşen, örtüşen iki aşaması vardır.
Akut faz, güvercin meraklılarında en yaygın olanıdır. Tipik olarak muzdarip kişiler, güvercinlere yüksek seviyede maruz kaldıktan sonra dört ila sekiz saat arasında ateş, titreme, kas ağrısı, öksürük ve / veya nefes darlığı gibi şiddetli gribe benzer belirtiler görürler; örn., Çatı veya sepet güvercinleri temizlerken meydana gelir. Bir tıp doktoru bir stetoskop ve X-ışınları kullanarak akciğer anormalliklerini tespit edebilir. Kan testleri, güvercin proteinlerine karşı yüksek düzeyde antikor ortaya çıkabilir. Belirtiler genellikle 48 saat içinde geçer, ancak bir hafta veya daha fazla sürebilir. Her ne kadar saldırı muhtemelen tedavi edilmeden geçse de, belirtileri hala mevcutken, tercihen başlangıcında sanki doktoru ziyaret etmek önemlidir, sanki doktorun keşfetmesi için herhangi bir belirti olmayabileceğini düşünün. KKY’nin daha ciddi kronik evresine ilerlemeyi önlemek için hastaların olabildiğince erken tespit edilmesi önemlidir. Alınan ve uygun tedbirlerin alınması halinde, akut PFL geri dönüşümlüdür.
Güvercinleri tuttuğunuzu doktora bildirdiğinizden ve güvercinlere maruz kalma ile semptomların başlamasından kaç saat önce geçtiğinizden emin olun.
Tespit edilmezse veya göz ardı edilmezse, akut faz, doktorların “pulmoner fibroz” olarak adlandırdığı irreversibl akciğer hasarıyla karakterize edilen kronik faz tarafından takip edilebilir. Bu çok ciddi ve aşırı durumlarda ölümcül olabilir. Rahibe tarafından saptanabilen başlıca belirtiler, egzersiz, öksürük ve kilo kaybı üzerine nefes darlığı olup önemli olabilir.
Etkilenebileceğini düşünüyorsan panik yapmayın. Tıbbi yardım isteyin. Doktor sorunun ne olduğunu belirlemek için birkaç test siparişi vermelidir. Güvercinlerin yanı sıra belirtileriniz için başka muhtemel nedenlerin olduğunu da unutmayın. Doktorunuzun alternatifleri de dikkate aldığından emin olun. İkinci bir görüş istemekten korkmayın.
NEDENLER:
1965’e kadar Güvercin Yetiştiricileri Akciğeri ilk olarak bilimsel literatürde tanımlanmıştı. O zamandan beri bu ve diğer formlarda “Kuş Yetiştiricileri Akciğeri” üzerine önemli araştırmalar yapılmış ve yeni malzemeler yayınlanmaya devam ediyor.
Bilim çevrelerinde kesin hastalık mekanizmaları hakkında birkaç düşünce ekibi vardır. Hiçbiri kesin olarak ispatlanmadı. Bununla birlikte, güvercin meraklılarının yüksek riskli bir grup olduğu ve güvercin materyallerini teneffüs eden bazı duyarlı bireylerde PFL’nin gelişmesine genel bir fikir vardır. Güvercinlere benzer maruziyete sahip diğer meraklıları hastalığı geliştirmemektedir. Kimin etkilenip kimler tarafından etkilenmeyeceğini önceden tahmin etmek için güvenilir bir yöntem yoktur. Umarım bilim adamları nihayetinde güvenilir bir yöntem geliştirirler, ancak şimdiye kadar bulamadılar. Güvercinlere maruz kalan herkes kendilerini riske atmak ve nefes aldığı güvercin malzemeleri miktarını en aza indirgemek için önlemler almalıdırlar.
Kesinlikle hangi güvercin materyalinin hastalığa neden olduğu henüz kanıtlanmadı. Başlıca yarışmacılar pislikler ve tüy çiçekleri olmakla birlikte, nedeni ne olursa olsun, en önemli özellik, parçacıkların, akciğerlerin gaz alışverişi bölgesine ulaşması ve çökelmesi için yeterince küçük olmasıdır. Bunun gerçekleşmesi için bunların çapı 5 mikrondan az olmalıdır. Mikron, milimetrenin binde onda biridir. Pratik amaçla, bu, sorunlara neden olma potansiyeline sahip parçacıkların çıplak gözle görülemediği anlamına gelir. Bloom parçacık boyutu yaklaşık 1 mikron 3 olarak ölçülmüştür.
Her broşürün kendi yönetim yöntemleri vardır. Bu yazı hepsini tartışamaz. Bu kılavuzu okuduğunuzda, güvercin malzemelerinde nefes alabileceğiniz bir konuma getirdiğinizi düşünün.
ORTAK RİSK DURUMU: 
Çatı Temizleme:
 Pislikler oluşmasına izin vermeyin. En tehlikeli parçacıkların göremediğiniz parçacıklar olduğunu unutmayın. Tozun alınmasının en iyi yolu bir elektrikli süpürge ile yapılır. Tozun makineye basitçe geçmesini ve çatıya pompalanmasını önlemek için, temizleyicinin hava egzozunun üzerine bir filtrenin takılması gerekebilir. Çatı katının iç kısmını periyodik olarak bir hortumla yıkayın (kuşları çıkardıktan sonra). İlk şey sabahın güzel bir günde yapın, böylece kuruması için zamanı kalır. Stok çatı katını unutma.
Güvercinlerin Taşınması: Güvercinleri ele alan, özellikle de ev sahipleriyle yarışan herkes, Colin Osman 4’ün “yelekleri kirleten toz” konusuna aşina. Bu, kuşlar evde bireysel olarak muayene edildiklerinde kulüpte yarışı sepetleme günlerinde ve daha sonra da kulüpte tekrar incelendiğinde göze çarpar. Giysi ve eller üzerindeki bu materyal kolayca solunum bölgesine aktarılır ve sonra solunur. Koruyucu giysiler bölümüne bakın.
Egzersiz için Kuşlar Serbest Bırakma: Bir kuşun kanatlarının her düşüşü, hava yayılımını arttırarak toz yayar. Kısa süre önce yayınlanan bir çalışma 5, sürü egzersiz için serbest bırakıldıklarında, kanatların hepsinin bir araya geldiği yerde, yükseklikleri için tünek ve gerinimlerini tırmandırdığında, çatıdaki herhangi bir tozu uyarıyor ve on ila on beş arasında normal seviyelere geri dönmüyor dakika.
Bu bulgunun sonuçları şunları yapmanızdır:
kuşları bıraktığınız anda çatının hemen bölgesini terk edin, toz kalana kadar geri dönmeyin, bu süre içinde çatıya herhangi bir sebepten gitmek zorunda kalırsanız bir maske takın.
Feather Kılıf Parçacıkları:
Hızlı büyüyen gençlerin bulunduğu yumurtalı çatılarda ve yıllık yumurta sırasında tüm çatı katlarında, tüy kılıfı parçacıkları, çatı ortamındaki materyal miktarını önemli ölçüde arttıran büyük miktarlarda oluşur.
Güvercin Taşınması:Güvercin materyallerini solumak nerede olursa olsun kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, çatılarını titizce temiz tutan bir çok el ilanı, atmalara giderken onlarca güvercinle kapalı bir arabada saatlerce oturacak.
İdeal bir dünyada güvercinlerimiz için özel araçlar olurdu. İnsanlarla güvercinlerin aracın tamamen ayrı bölümlerine binmesi için bir araç idealdir. Ancak gerçek dünyada çoğumuz, her gün kullandığımız aynı araçla bir şeyler yapmak zorundayız. Bununla birlikte, fırlatırken maruz kalmayı en aza indirgemek için atılabilecek adımlar vardır:
Sandıkları temiz tutun. Toz ve tüylerin oluşmasına izin vermeyin. Periyodik olarak su ile yıkayın. Kuşları terk etmeden hemen önce arabaya koyun ve eve döner dönmez arabadan boş kasaları çıkarın. Kuşların arabada kalma süresini mutlaka en düşük seviyede tutun. Kuşlar arabadayken havalandırmayı maksimize edin. Güvercin malzemeleri solunum zonundan uzaklaştırmak için hava akışı düzenleyin. Bunu başarmanın en iyi yolu, aracınıza bağlı olacaktır. Bir rehber olarak, sürücünün ve kuşları taşırken yazarın istasyon vagonu içinde iyi çalıştığı bulunmuştur. Sürücü yan camları kapandı ve yolcu yan camları kısmen açıldı. Doğrudan aracın dışından temiz hava çeken pano hava delikleri, sürücünün nefes alanına yönlendirilir ve fan en yüksek seviyesine döndü.Toz oluşmasına izin vermeyin. Kuşların taşınmasından hemen sonra araç iç kısmını vakumlayın. Kasalarda düşük tozlu dolum kullanın (bkz. “Çatı Katığı Çöpü”). Daha önce akut PFL atağı geçiren kişiler, güvercinleri kendi arabalarına naklettikleri zaman bir maske takmaları gerektiğini görebilirler.
Çıplak Çöp:
Yukarıda belirtilen aynı son yayınlanan çalışmada, derin çöp yöntemini kullanan çatı katıların düzenli aralıklarla (genellikle günlük olarak) temizlenen çatı katılarına oranla çok daha yüksek oranlarda güvercin malzemeleri bulunduğunu buldular. İncelenen çatı katlarında kullanılan çöpler saman, odun talaşı, talaş veya kireç eklenmiş olabilir kumu içermektedir. Kum, kum ve kireç, odun yongaları, ahşap çipsler ve kireç, saman ve sepolit kullanılarak yapılan deneysel bir çatı katı üzerinde yapılan daha fazla test yapıldı. En yüksek sayımlar sepolite, ahşap / kireç litre için en düşük olarak gözlenmiştir.
Diğer tehlikeler:
Çatı ortamındaki diğer malzemelerin de solunum problemlerine neden olabileceğini unutmayın. Sadece birkaç tane isimlendirmek için yuvalanmış malzeme, talaş ve tahıl tozu, güvercin malzemeleri kadar ciddi sorunlara neden olabilir ve bunlara karşı kontrol edilmesi veya korunması gerekebilir.
MARUZ KALMAYI KADAR ÇÜNKÜ AZALTMAK İÇİN: 
Çatı Tasarımı: Sağlık ve Güvenlik uzmanları, kötü çocuğa son çare olarak engel olmak için kişisel koruyucu ekipman kullanmaktadır. Solunum koruma cihazlarına başvurmadan önce, sorunu çözmek için “mühendislik” çözümlerini benimseyip seçemeyeceğinizi düşünmelisiniz. Sorunu en aza indirmek için kullanılan birinci strateji, meraklılarının nefes alanındaki güvercin materyali miktarını en aza indirgemek için tasarlanmaktır.
Birçok el ilanı, kuşlar için hava akışını iyileştirmek için araçlar hazırlamak için çok fazla zaman ve para harcıyor. Ne yazık ki, güvercinler için neyin iyi olduğu, klasik havanın tavan seviyesinde havalandırıldığı, klasik havanın zemin katında olduğu gibi klasik çözüm muhtemelen el ilanı için iyi değildir. Hava, pislikleri aşarak, kuşların önünden, havalandırma cihazının nefes alanıyla çekilir ve çatıdan atılır. İdeal olarak temiz hava, kuşların kendileri de dahil olmak üzere, herhangi bir güvercin malzemeleri ile temasa geçmeden önce havalandırıcının nefes alanından geçmelidir. Bunu sağlamak için hava akımının yapay yönünün bir şekli gerekecektir. Gerekli halde, yer seviyesinden kanalizasyon yoluyla çekilen yeni hava, mekanik yollarla tavan seviyesinde çatıya zorlanmalıdır.Bayat havası, mümkün olduğunca zemin seviyesinde çimden çıkartılmalıdır. Bu egzoz delikleri giriş havalandırma deliklerine yakın herhangi bir yere yerleştirilmemelidir.
Bunun uygulanma kolaylığı, çatınızın türüne ve cebinizin derinliğine göre değişir. Çatıların genellikle çoğunlukla tel örgü veya kepçe kaplamadan oluşan en az bir duvarına sahip olduğu sıcak iklimlerde havalandırma mühendisliği zordur (ancak imkansız değildir). Çatı havasının sık sık tamamen kapalı olduğu daha soğuk iklimlerde havalandırma kontrolü çok daha kolaydır.
Kendiliğinden temizleme sistemleri şimdi bazı çatılarda kullanılmaktadır. Ayrıntılı otomatik makinelerden giderek yaygınlaşan telle döşenen çatı katına kadar gelişmişlik (ve fiyat) aralığı. Yazar, bu alanda yapılan herhangi bir araştırmanın farkında değil ancak sağlık açısından hem de önemli bir zaman tasarrufu sağlayan cihazdan çekici görünmektedir. Herhangi bir sistemin bakımı kadar iyi olduğunu hatırlamanız gerekir. Pislikler vb. Sonunda sonunda bir yerden rüzgar çıkarıyorlar, ancak çatıdan çıkarılıyorlar. Sorunu çözmek yerine yalnızca bir alandan diğerine kaydırmamaya dikkat edin.
Çatılar, tozun sıkışabileceği ve yığılabileceği hiçbir alan olmadığı şekilde tasarlanmalıdır. Özellikle perdelerin duvara paralel olarak takılmamasını sağlayın. Tepenin arka tarafına çökmüş herhangi bir güvercin malzemesinin yere düşmesi için yeterli yer bırakın.
Kişisel Koruyucu Donanım: 
Solunumun Korunması (Maskeler): 1981’de yayınlanan küçük çaplı bir çalışma (altı konu), solunum cihazlarının “EAA’yı tahrik edebilecek çevresel tozların tek bir maruz kalmasına karşı önemli ve çoğu durumda tam koruma sağlayabileceğini” belirtti. Çalışma teşvik edici olmakla birlikte, daha geniş çaplı bir çalışma ile doğrulanmalı ve genişletilmelidir.
Maskeler çeşitli şekiller, boyutlar ve türlerde bulunur. Doğru türü elde etmeniz ve tam olarak size uyması önemlidir. Bir maske çevresindeki küçük sızıntı bile pozlamaya neden olabilir.Bu nedenle maskeler rahatça oturmalıdır. Hastalıklı bir maske takmanın hiçbir anlamı yok. Maskeler, kullanıcıyı belirli tehlikelerden korumak için tasarlanmıştır. Güvercinlerle kullanılmak üzere seçilen kişinin, kullanıcıyı “toz” dan koruyacak şekilde tasarlandığından emin olun. Diğer tehlikelere karşı korumak için tasarlanmış bir maske, güvercin materyalinin teneffüs edilmesine karşı koruma sağlamaz.
Maalesef piyasada iyi görünen, ancak yeterli koruma sağlamayan çok sayıda alt standart cihazlar var. Doğru türe sahip olduğunuzu kontrol etmenin en iyi yolu, seçilen maskenin Avustralya / Yeni Zelanda Standartları 1715-1994 7 ya da uluslararası eşdeğerde tanımlanan “toz” a karşı korunması için tasarlanmasıdır (Editörler notu: Bu belge dünya çapında görüntülenir, her ülke için eşdeğer standart sağlayamıyoruz .. Güvenli olmak için, lütfen Bay Gleeson’ın tavsiyelerini takip edin. Maskeyi satan güvenlik tedariki satıcısı uygun bilgileri sağlamalıdır)
Solunum cihazlarının depolanması önemlidir. Bunların kontamine olma ihtimalinin bulunmadığı bir yerde muhafaza edilmelidir. Maskenin içi kirli ise büyük miktarda kontaminant teneffüs edilebilir. Maske içinde bulunan malzemelerden korunma olarak bir maske takmanın anlamı yoktur.
Sakallar ve bıyıkları uygun bir uyum sağlamada güçlükler yaratabilir. Varsa, farklı bir cihaz takmanız gerekebilir. Bu koşullar altında, saygın bir endüstriyel güvenlik teçhizatı tedarikçisine gitmeniz ve kişisel olarak takmanız önerilir.
Ancak maskeler rahatsız olma ve giyilmeme gibi dezavantajlara sahiptir. En iyi niyetlerle bile, çatı ziyaret edildiğinde her zaman maskeyi koymayı hatırlamak zordur. Belli bir göreve devam etmek için birkaç dakika orada bulunmayı amaçladıysa ya da sıklıkla olduğu gibi, bilinçli bir öngörü yapılmadan çatıya geliyorsa, bu özellikle doğrudur. Bu nedenle, önceden büyük miktarda antijene maruz kalacağınızı önceden bildiğiniz zaman (örn. Temizlik esnasında) bir maskeyle kendinizi korumak nispeten basit olmakla birlikte, küçük ancak sık maruz kalmalara karşı korunmak için uygulanabilir uzun vadeli bir strateji değildir her seferinde giyilmez.
Koruyucu Kıyafetler:
Aile üyeleri güvercin materyalleri yüzünden elbiseler üzerinde eve getirilebilirler. Bir pilot karısının PFL’ye güvercinlerle ilgisiz olmasına rağmen bilimsel literatürde kaydedilmiş örnekleri vardır. 8. En muhtemel açıklama, güvercin materyallerin kirleticilerin evdeki kıyafetlerin evindeki kıyafetlerine getirilmesinin başka bir kişiyi etkilemesi yeterlidir kıyafete maruz kalan kişi.
Buna cevap olarak, çatı katında veya güvercinlerde elle tutulur giysileri (tulum veya toz paltosu) giymek ve eve girmeden önce kıyafetleri çıkarmak için ilave bir koruyucu giysi giyin. Kontamine olmuş kıyafetler, kullanılmadığı zamanlarda kapalı bir kaba yerleştirilmelidir. Çatıyı ziyaret etmek için özel kolayca çıkarılmış ayakkabı da kullanılmalıdır (örn. Evin arka kapısının dışında kalan bir çift tanga).
Bu koruyucu kıyafetin eve alınması için tek gereken zaman yıkama amaçlı olmalıdır. Direkt olarak çamaşırlara götürülmeli ve derhal yıkanmalıdır. Diğer giysileri kirletmesine izin vermeyin.
Kişisel Hijyen:
Güvercin malzemeleri de deride birikir. Tavanları temizledikten ve duş aldıktan sonra sabun ve su ile ellerinizi yıkamanız gerekir.
Güvercin Davranışı:
Kümeslerin kendisindeki faaliyetler, çatı içinde gezdiklerinde bir sorun olabilir. Bir kuşun kanatlarının her düşüşü, hava yayılımını arttırarak toz yayar. Çatılar, olası güvercinlerin içten hareket ederken uçmaktan çok yürümeleri ve onları yakalamak istediğinde kaçamayacakları şekilde tasarlanmalıdır. Çatıdaki varlığınızı kabul etmek için güvercinler eğitmek, aynı zamanda bu uçmayı büyük ölçüde azaltabilir. Bir bonus, bu eğitimin yarış performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bulacaksınız.
Sürü içgüdüsü çılgınca davranışı çatı boyunca hızla yayar. Çatıya girdiğinizde delirmiş olan arada bir aptal ortadan kaldırılmalıdır.
Sık Banyolar:
Banyoları olabildiğince sık sık, tercihen çatı dışına yerleştirin. Bu, çatıdaki atmosferik açmanın miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Kuşlara çok fazla banyo yapamazsın. Bunu kendileri düzenleyecektir. Bu kuralın bir istisnası vardır. Kuşların yarıştan sonraki üç gün içinde yıkanmasına izin verilmemelidir, çünkü yağmur yağdığı zaman onları korumak için kanatlarında yeterli miktarda balmumu olmaz.


Çatıdaki Sağlık  yazan: Gary Gleeson
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …