TüY DÖKÜMÜ İÇİN YARDIMCI OLMAK

Makale
İyi bir tüy genellikle gelecek yıl başarılı bir yarış sezonu için gerekli olarak görülüyor. Düzgün bir tüy ve mükemmel yeni tüyler boyunca sağlıklı ve iyi bir yönetim işaretidir. Tüysüz, kuşlara kuş organizması vergilerini verir. Çok kısa bir sürede kuş, tüylerinin tümünü yenilemek zorundadır. Güvercin tüylerinin yenilenmesi için gereken tüm ham maddeler yedikleri yemden alırlar.
Bir Gösterge
Güvercin kuşağının iç içe geçmiş olması bize kuşların makyajı hakkında bir şeyler anlatacaktır. Bu bilgi güvercinlerin yaklaşan yarış sezonunda iyi bir şans verme oranını değerlendirmek için kullanılabilir. Örneğin, geçtiğimiz sezon performans gösteren güvercinler önceki mevsimlerin güvercinleri ile karşılaştırılmadı veya kayıp ve geri düşen koşullarda geri dönen güvercinler. Bu kuşların yavruları yavaşsa ve / veya yeni tüylerin kalitesi beklentiye uygun değilse, gelecek yıl kuşların performansından ne bekleyeceğinizin göstergesi olarak kullanılabilir. Sonra bu, yarış takımındaki bu kuşların yerini almasının bir nedeni olarak kullanılabilir. Öte yandan, bu kuşların hızlı kolay kanatlı olması ve tüylerin kusursuz kalitede olması durumunda, bu kuş organizmasının iyileştiğinin ve gelecek yıl gösterilerin iyi olması gerektiğinin bir göstergesidir.
İyi bir dudak geçirmeyen her güvercin adının yanında büyük bir eksiğe sahiptir. Ancak olağanüstü bir güvercin olsaydı ya da zavallı bir keçi için iyi bir neden varsa ve bunun nedeni köprülendiğinde güvercin seçimden sonra kalma şansı buluyordu.
Üzülerek İşaretler
Yukarıda bahsettiğim gibi, yeni tüylerin mükemmel bir şekilde büyümesi, sağlık, bol dinlenme ve iyi beslenmeye bağlıdır. Tüyler yenilenirken hastalık döneminde veya gerekli hammaddelerde eksiklik yaşandığı için, tüyler kusur gösterebilir.
En yaygın kusurlar, korku izleri. Yarış mevsiminde zor bir uçuşun işareti olabilirler. Zor bir yarış süresince güvercin tüm enerji rezervlerini tüketebilir, bu durum tüylerin yenilenmesi için gerekli olan bileşenlerin yetersizliğine neden olabilir. Şu anda tüy büyürken ve kuş sistemine vergilendirilirse, bu durum yeni tüy boyunca bir çizgi olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda böyle bir tüye “çalışma uçuşu” veya savaş yara izi denir.
Gelecekteki gösteriler için böyle bir uçuşun anlamı azdır. Ancak şaft da zayıflar ve bu çalışma uçuşu koparsa, yaklaşmakta olan yarışlarda herhangi bir sonuç doğurmaz. Kanat içindeki uçuşlardan biri olması halinde bu sonuç azdır. Gerçek şu ki, uçuş bir sonraki sezonda tüy dökene kadar arka kanadında küçük bir boşluk var, ancak bu uzun mesafe yarışında sadece bir dezavantaj. Eğer dış kanadındaki uçuşlardan biri ise, her iki tarafın uçuşu düşürüldüyse, özellikle kesin bir handikap var demektir. Böyle bir uçuş yapmak mümkündür ancak tüy tamamlanıncaya kadar yapmayınız.
Uçuşların yanı sıra, tüylerin geri kalanı da zorluk belirtileri gösterebilir. Bir zamanlar uzunca bir süre sonra eve dönen bir güvercin yaşadım. Yeni tüyleri, başlangıçta kuşu tanımadığım kadar kalitesizdi. Yeni tüyleri yıpranmıştı ve renk solmuştu. Görünüşe göre güvercin dengeli bir diyet bulamadı.
Dinlenme
Eylül ayında Güvercinler kim hala yarış ya da geç bu görevden edilmiş olanlar daha tüy dökümünü tamamlayacak gençler yetiştiriyoruz. Bu, bol miktarda dinlenme tüylerin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olur. Bu nedenle, Aralık ayı başında çiftleşilecek olan güvercinler Eylül ayında ayrılıyor. Çünkü artık tavukları kovalamıyor, yumurtlamakta ya da yavruları yumuşakça ve hızlı bir şekilde alıyorlar. Rust da tüylerin kalitesini olumlu etkiliyor.
Sağlık
Güvercinlerin sağlıklı oldukları tüy için çok önemlidir. Kuşlarınızın sağlığından emin değilseniz, bir veteriner hekime danışmaktan daha iyidir. Olumsuz bir şekilde yeni tüylerin büyümesini etkileyecek ilaçlar var. Eğer gübre güvercinleriniz tedavi altına alınıyorsa, kullanılan ilaçların gübreye zarar vereceğinden bir veterineriye danışın. Bazen, bu nedenle kuşları tedavi etmek için tüyler bitene kadar beklemek gereklidir. Özellikle solunum öncesi müstahzarlardan bazıları tüy üzerinde kötü etkiye sahip olabilir. İlaçla gelen bilgileri daima dikkatle okuyun.
Değişik Besleme
Tüy değişimleri sırasında, tercihan bir tüy karışımını besleriz. Bu, biraz daha yüksek miktarda baklagiller (yüzde otuz) ile çeşitli bir karışım olarak anlaşılıyor. Baklagiller çok miktarda protein içerirler. Proteinler, yeni tüylerin oluşmasında kullanılan en önemli hammaddedir. Yağlı zengin tohumlar tüylerde de yararlıdır. Karıştırma karışımlarının çoğu iyi çeşitlilik ve kaliteye sahiptir.
Bir tüy karışımında çeşitlilik önemlidir, çünkü tüylerin yenilenmesi için gerekli malzemelerin birinin diyette yok olması ihtimalini azaltır. Herhangi bir eksiklik, yeni tüylerin kalitesini etkiler. Tüylerin yenilenmesini bir duvar inşa etmekle karşılaştırabilirsiniz. Bir duvar oluşturmak için tuğla, çimento, kum ve suya ihtiyacınız var. Çimento bittiğinde kaç tane tuğla veya ne kadar kum ve su olursa olsun artık duvar inşa edemezsiniz.
İyi bir yumuşatıcı karışımı beslesek bile, karışımın çeşitliliğini biraz daha arttırmak zarar vermeyecektir. Çeşitliliğini artırmak için temel karışıma küçük tohumların karışımını ekleyebiliriz. Ticari küçük tohum ya da bazen şeker karışımları olarak da bilinirler, fakat bunlardan birini kendim karıştırıyorum. Kanarya tohumu, tecavüz tohumu, soyulmuş yulaf, çeltik pilavı, ayçiçeği çekirdeği, darı, karabuğday, kenevir ve mung fasulye, her biri bir kilo tohumları satın alırım. Bunun için, toplam ağırlığındaki diğer tohumlarla olduğu kadar keten ekliyorum. Keten, tarihsel olarak tüyler için gerekli olan birçok malzemeyi içeren bir tohum olarak bilinmektedir. Diğer şeylerin yanında genellikle bir tane karışımında eksik olan amino asitler içerir. Bu karışım normal karışımıma 1 ½ litre ila 25 kg arasında eklenir.
Mineraller de yeni tüylerin büyümesi için önemlidir. Bu, mango sırasında mineral tozu için gerektiği gibi söyleyebiliriz. Güvercinler gençleri beslerken ve yumurta sırasında kolayca yiyiyor. Tüy değiştikten sonra gençleri tekrar besleyecek zamana kadar mineralleri görmezden gelirler. Yeşiller ve papyon da bu sefer gerekli.
Hamamlar
Kuşlar yumuşadıklarında, yılın herhangi bir döneminde olduğundan daha fazla yıkanmayı severler. Görünen o ki, yeni tüyler daha fazla pul ve pul istiyor ve bu muhtemelen kuşları kaşıntılı kılıyor. Tütsü güvercinleri genellikle tüylerini almazlar ve tüylerini yumuşatmayan kuşlardan daha fazla önlerler. Bunu, kuşlar şu anda bir yarıştan eve döndüklerinde de fark ediyoruz. Onlar, tezgahta daha uzun süre otururlar ve içeri girmeye hazır olmadan tüylerinde avlarlar. Gübre güvercinlerinin haftada en az bir kez banyosu olmalıdır. Bunlardan tam anlamıyla faydalanarak teşekkürlerini göstereceklerdir.
Sonuç olarak
Tüy, sağlıklı, iyi beslenen güvercinlerin sorun yaşamadığı, doğal olarak oluşan doğal bir süreçtir. Markayı bir hastalık yolu şekli olarak tüylerine bakan meraklıları. Tüylerin, kuşlara, hastalığa karşı doğal direnci biraz düşürdüğü düşünülmektedir. Tüy değişimi sırasında daha sık ortaya çıkan hastalıklar vardır.
Tüm reklamverenlerin ne önermiş olursa olsun, her çeşit ek sağlama zorunlu değildir. Güvercinler tahıl yiyicileridir. Milyonlarca yıllık evrimin ürünü olarak, doğal yiyeceklerini kaplayan mükemmel bir yeni tüy yetiştirmek için gerekli tüm malzemeleri bulmak için uygundurlar. Vitaminler, çaylar ve diğer tüm ürünlerin gerekli olduğu gösterilmemiştir, ancak meraklıları, kuşların ihtiyaç duyduğu her şeyi vermeyi ihmal etmediğini düşünmelerini sağlamışlardır. Bu sizi ilerletmekten daha iyi uyumanızı sağlarsa. Bütün bu yan ürünleri kullanan ve hobisinin maliyetini düşürmenin bir yolunu arayan biri, sonuçlarını kendisi için durdurabilir ve görebilir. Ürünleri kuşların yarısına, diğer yarısına da verin. Tüy kalibresinden sonra tüy kalitesinde bir farklılık olup olmadığını görmek için bakın. Kendi yargıcınıza güvenmiyorsanız, size bir fikir vermesi için bir başkasını çağırın. Ona bir fark görebilip gelmediğini sorun.
Tüm tüylerin aynı anda düştüğü zamanı geldiğinde her yıl şaşırıyorum. Kuşlara verdiğim oğlan oğlan çocuk oğlanın bir tulum yaptığından emin olduğunun birinin anlaşabileceği anlaşılıyor. Bu ürün olmazsa tıpkı hızlı tüylerdi.
 Kaynak :Jos de Zeeuw 
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …