Güvercini kurtarırken akıma kapılan genç çoban ellerini kaybetti

Haber

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yüksek gerilim direğine kanadı takılan güvercini kurtarmak isterken akıma kapılan ve Erzurum BEAH’de tedavi altına alınan 16 yaşındaki çoban Ramazan Taşdemir’in her iki eli kesildi.

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Günbuldu köyünde çobanlık yapan 16 yaşındaki Ramazan Taşdemir, yaklaşık 15 gün önce hayvanları otlatmak için gittiği yaylada, yüksek gerilim hattında akıma kapılınca bölgedeki Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (Aras EDAŞ) görevlilerince kurtarılıp Ağrı Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Buradaki ilk müdahale sonrası sevk edildiği Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Yanık Ünitesi’nde tedavi gören Taşdemir, ardından yoğun bakım servisine alındı. Uygulanan tedaviden sonuç alınamayınca genç çobanın yanan elleri operasyonla kesildi.

“Kuşu kurtarmak için direğe çıktım”

Tedavisi burada devam eden Ramazan Taşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Günbuldu köyünde hayvanlarını otlatırken elektrik tellerine takılan güvercini kurtarmaya çalıştığı sırada akıma kapıldığını söyledi.
Taşdemir, “Bir güvercinin kanadı elektrik tellerine kapılmıştı. Kuşu kurtarmak için direğe çıktım. Kuşu kurtarınca elektrik tellerine takıldım. Kuş uçtu gitti, indiğim esnada direğin tellerine takıldım. Patlama oldu. Sonrasını hatırlamıyorum.” diye konuştu.

“Kollar insanın her şeyi”

Dirseklerine kadar iki elinin kesildiğini ifade eden genç çoban, “Kollar insanın her şeyi. Sadece protez kol takılsın, hayatımı yaşamak istiyorum.” dedi.
BEAH Yanık Ünitesi Klinik Sorumlusu Opr. Dr. Mehmet Öztürk de Taşdemir’in, yüksek gerilim hattına temas nedeniyle 3. derece elektrik yanığıyla birime getirildiğini ifade etti.
Hastaya her türlü tıbbı ve cerrahi müdahalenin yapıldığını anlatan Öztürk, şunları kaydetti:
“Hastanın yanık sonrası kas ve tendomlarında hasar meydana gelmişti. Her türlü tıbbi ve cerrahi müdahaleye rağmen ortopedi, kalp ve damar cerrahisi ve plastik cerrahi klinikleriyle konsulte edildikten sonra geri dönüşü olmayan kas ve adale nekrozu meydana geldiğ için hastamızın dirseklerine kadar her iki elinin kesilmesine karar verilmiştir. Dün yapılan ameliyatla Taşdemir’in dirsek altından her iki el ve kolu kesilmiştir.” 
Kaynak : aa.com.tr
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber
DUYURU ! YENİ PROJEMİZ

Merhaba, Duivenclub ve postaduiven olarak güçlerimizi birleştirdik.Sizlere daha iyi hizmet vermek adına yeni röportajlar,posta güvercini ile ilgili haberler,yarışlar v.b konularda yayınlar yapıp posta camiasını bilgilendirmek için bir yola çıktı.Allah(c.c) izni ve sizlerinde yardımıyla faydalı bilgiler sunacağız. Saygılarımla Eşref ORHAN

Haber
2019 POZNAN OLİMPİYAT SONUÇLARI

Olimpiyata katılan 19 ülke ve sonuçları belli oldu.Polonya birinci sırayı alırken,Slovakya ikinci ve Almanya üçüncü oldu.

Haber
GÜNEY AFRİKA MİLYON DOLAR YARIŞI

2019 Yılının Güney Afrika Milyon Dolarlık Tek Kümes final yarışı 02.02.2019 tarihinde yapıldı.521 km mesafeden salınan ve 17 derece sıcaklıkta yapıldı. Yerel saat ile ilk kuş 14:17:36.90 ‘te gelen Almanya’dan katılan Brandy takımının DV-01233-18-2080 markalı “Premier My Price” isimli kuşu büyük ödülü almaya hak kazandı. Mustafa Okutan ve Rune Rasmussen’ …