DİYARBAKIR’IN EN HIZLI KUŞLARINA ÖDÜLLERİ VERİLDİ.

Haber

         

   “En hızlı posta güvercini” ödülleri dağıtıldı En hızlı posta güvercinlerinin sahiplerine ödülleri verildi. Diyarbakır Posta Güvercinleri Derneğince düzenlenen “En hızlı posta güvercini” yarışmasının ödül töreni düzenlendi. 2 bin 500 güvercinin yer aldığı yarışmada, kilometrelere kafa tutarak, derece yapan 42 güvercinin sahibine kupa verildi. Diyarbakır Posta Güvercinleri Derneği tarafından “2017 yılı en hızlı posta güvercini” ödül töreni gerçekleştirildi. Bir düğün salonunda gerçekleştirilen ödül törenine Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Bilgin Tuncay, Diyarbakır Posta Güvercinleri Derneği Başkanı Mustafa Yaşar, dernek üyeleri ve Türkiye’nin çeşitli illerinden konuklar katıldı. Ödüllerin bulunduğu masanın etrafına geçtiğimiz nisan ayında Bağlar ilçesinde bulunan İl Emniyet Müdürlüğü ek binasına yapılan bombalı saldırıda şehit olan Yunus Altunterin’in fotoğrafları asıldı. 
     “İki kanat ve bir kuyruğun bir araya getirdiği camiayız” Ödül töreni için İstanbul’dan gelen Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Bilgin Tuncay, misyon ve vizyonlarının insanları kahve köşelerinden çıkarıp bu sporun içine çekmek olduğunu kaydetti. Tuncay, “Güvercinlere karşı bir hobimiz var, seviyoruz. Biz federasyonu 2006 yılında kurduk şuan Dünya Güvercin Birliği’ne kayıtlıyız. Bizim misyonumuz, vizyonumuz güvercine karşı olan sevgiyi insanlarımıza aşılamak. İnsanlarımızı kahve köşelerinden kurtarmak, onları bu sporun içine çekmek, gençlerimizi topluma kazandırmaktır. Diyarbakır’dan Edirne’ye kadar federasyona bağlı birçok dernek var. Bizim amacımız burada güvercinlerimizi kayıt altına almak. Onları kayıt dışlından çıkartmak. Dolayısıyla federasyon olarak bugün de Diyarbakır derneğimizin ödül törenine katıldı. Burada İstanbul’da, İzmir’den, Manisa’dan ülkemizin birçok yerinden gelen arkadaşlarımız var. Bu sporun güzelliğini yaşamaya yani iki kanat bir kuyruğun insanları bir araya getirdiğini görüyoruz. Bizler çok güzel, mozaiği çok geniş bir camiayız. Dolayısıyla ben de bu camiada federasyon başkanı olmaktan son derece mutluyum” dedi. 100 kilometreden bin kilometreye çıkan yarışlar Posta güvercinleri yarışlarının içeriğinden söz eden Tuncay, şunları kaydetti: “Posta güvercinleri yarışları şehirlerarası yapılmakta tabi bunlar antrenmanları olduktan sonra her derneğimizin her bölgemizin sezon başında almış olduğu karar gereği 10-11 tane yarış yapıp, 100 kilometreden başlayıp, bin kilometrelere çıkan yarışlardır. 
     Bunlar elektronik sistemlerle yapılmaktadır. İlk etapta barkot sistemi dediğimiz hayvanların ayağında bulunan çiple kuşun salındığı yerden alınan koordinatlarla kilometrenin belirlenmesi, gelen kuşumuzun o kümese girişi yaptığı zaman hangi saatte, hangi dakikada girdiğini belirtip daha sonra merkezde bilgisayara yükleyip kimin şampiyon olduğunu çıkarıyoruz.” 2 bin 500 kuş yarıştı Yarışların Nisan ayında başladığını ifade eden Diyarbakır Posta Güvercinleri Derneği Başkanı Mustafa Yaşar, toplamda 11 etapta 2 bin 500 güvercinin yarışa katıldığını ifade etti. Yaşar, “Nisan ayında başlıyoruz yaklaşık 3 aylık bir süre zarfında en son İstanbul’da bırakıldı kuşlar. Her etabın ilk üçüne girenler belirleniyor. 42 toplam kupa sayıdır. 2 bin 500 kuş ile başlandı her etapta ilk gelen kuş birinci oluyor. Her gelen kuş barkot sistemi sayesinde otomatik olarak okunuyor. En son etapta İstanbul’a 130 kuş gönderdik bunların 70 tanesi geri döndü” diye konuştu. İstanbul’dan bırakıldıktan sonra 966 kilometre uçarak 3 gün sonra Diyarbakır’a ulaşan posta güvercinin sahibi Mikail Kardeşler en uzun etabın birincilik kupasını kaldırdı.
Haber Yayın Tarihi : 15.10.2017 12:55:00 İHA
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber
DUYURU ! YENİ PROJEMİZ

Merhaba, Duivenclub ve postaduiven olarak güçlerimizi birleştirdik.Sizlere daha iyi hizmet vermek adına yeni röportajlar,posta güvercini ile ilgili haberler,yarışlar v.b konularda yayınlar yapıp posta camiasını bilgilendirmek için bir yola çıktı.Allah(c.c) izni ve sizlerinde yardımıyla faydalı bilgiler sunacağız. Saygılarımla Eşref ORHAN

Haber
2019 POZNAN OLİMPİYAT SONUÇLARI

Olimpiyata katılan 19 ülke ve sonuçları belli oldu.Polonya birinci sırayı alırken,Slovakya ikinci ve Almanya üçüncü oldu.

Haber
GÜNEY AFRİKA MİLYON DOLAR YARIŞI

2019 Yılının Güney Afrika Milyon Dolarlık Tek Kümes final yarışı 02.02.2019 tarihinde yapıldı.521 km mesafeden salınan ve 17 derece sıcaklıkta yapıldı. Yerel saat ile ilk kuş 14:17:36.90 ‘te gelen Almanya’dan katılan Brandy takımının DV-01233-18-2080 markalı “Premier My Price” isimli kuşu büyük ödülü almaya hak kazandı. Mustafa Okutan ve Rune Rasmussen’ …