BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA ” VC GÜVERCİN “

Makale

Alman bir keskin nişancı tarafından ölümcül bir şekilde yaralanmış olmasına rağmen hayati bir mesaj veren Birinci Dünya Savaşı taşıyıcı güvercin kahraman hikayesi ölümünden 100 yıl sonra aydınlandı.
Kirli güvercinlerin, cesur ancak ölümcül başarıdan sonra ‘The VC Pigeon’ ismini nasıl aldığı bir ev temizleme sırasında önceden görülmemiş belgelerde bulundu.
Kuşa, Ekim 1917’de Passchendaele Muharebesi’nde ön cepheden dokuz mil geriye bölünme karargahına gitmek için önemli bir mesaj verildi.
25 dakikadan fazla sürmesi gereken bir uçuş, ancak daha sonra ‘Güvercin 2709’ olarak tanımlanan taşıyıcı, görev tamamlamak için 21 saat sürdü.

     İstihbarat subayı Yüzbaşı James Lloyd, Güvercin’in Mi7b’yle ilgili gösterisi hakkında yazdı
Onların doldurduğu Batı Cephesindeki çatı katilleri tarafından cesur kuş saygı görüyordu.
Savaştan sonra Ölen Kuş, Borsa Dorset’teki Kraliyet Sinyalleri Müzesi’ni bir cam kutuya sergileyen Dorset’e bağışladı.Müze ayrıca güvercin son anda sergiledikleri son anlarının keşfedilmiş ilk el hesaplarını aldı.
    HQ güvercin çatısına varışta personel, kuşun ortasında uçurumda kuş vurulduğunu fark etti.
Dağınık yaratık, mesajını onun yaralarına yenik düşmeden önce verecek kadar canlı kaldı.
Ölümü, Kapitone Edmund Blackadder’ın BBC komedisi Blackadder Goes Forth’da çektiği taşıyıcı güvercin olan ‘Speckled Jim’ ‘in ölümünden çok daha asil biriydi.
Akşam yemeğinde kuş yedikten sonra, Rowan Atkinson’un karakteri dövüşen mahkeme oldu ve neredeyse güvercin öldürmek için vuruldu.
VC Güvercinin cesur eylemlerinin hesabı, ünlü Aziz istihbarat servisi Mi7b’nin propagandacısı Kaptan James Lloyd tarafından yazılmıştı.
Savaştan sonra Galler’e ev sahipliği yapan yaklaşık 150 gizli belge aldı. Bildiriler, 2015 yılında büyük yeğeni Jeremy Arter tarafından eski bir bagajda bulundu.
   Capt Loyd’un VC Güvercin’in ölümünden elle yazılmış hesapları şöyle: ‘Güvercin No 2709. IX Kolordu. Yaralar sonucu öldü 4 Ekim 1917’de harekete geçti.
‘Menin Yolu bölgesinde savaşan eylemde, bu kuş, saat 13: 30’da cepheden Bölüm Başkonsolosluğuna gönderilen bir mesajla gönderildi.’Bu kuşa bir kurşun çarptı, kurşunları bacaklarından birini kırdı.
“Yaralara rağmen ve bütün gece ıslak ortamda dışarıda kalırken, kuş evini çatı katına zorladı.
Adam ne getirdiğini görmeye geldiyse, çatı katında yatan güvercinlerin bacaklarından kurtuldu ve ileti gövdesi gövdeye gömüldüğünü, kanayan ölümcül buldular.’Kısa süre sonra öldü.
‘Kuşun cesareti ve bağlılığı onu’ V.C Piegon ‘adına kazandı.Kraliyet Sinyalleri Müzesi’nden Adam Forty, “Yaklaşık 100 yıl sonra, Mi7b’nin gizli propaganda şubesine ait belgeler, Jeremy Arter’in Galler tavanında keşfedilmesinin ardından ortaya çıktı.’Bu kağıtlar yıkılmıştı, ancak Bay Arter’in büyük amcası Yüzbaşı James Loyd birçok dokunaklı belgenin kopyalarını elinde tutuyordu.Bu kağıtlar arasında “İngiltere’nin kanatlı askerleri” hikayesi vardı.’Bu belirli hikayede Güvercin 2709, cephedeki çatı katillerinin saygı ve beğenisini kazandığı, ona’ VC Güvercin ‘unvanını kazandırdığı belirtildi.’Bu güvercinin cesaretinin yıllarca farkındaydık, fakat anekât kanıtlarına dayandık.’Artık sağlam belgelerimize sahibiz.’Öldüğü kuşu da gösterdiler, sonra en çok değerli ödül olan Victoria Cross’a başını sallıyorlardı, daha sonra VC Güvercini ilan etti.
‘Şimdiye kadar bunu Güvercin 2709 olarak biliyoruz.’VC Güvercin, gururla Royal Signals Müzesi’nde sergileniyor. Okul çocukları onu seviyor. 
Kaynak : http://www.dailymail.co.uk
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.