Kazanma ve Kaybetme Arasındaki Fark !

Makale
Kuş eve gelirse, ama içeri girmezse, yarış sona ermez. Yarışları kazanmak için, komuta sadık kalacak kuşlara sahip olmak zorundasınız. Bu şartlandırma gerektirir.Kuşlar gençken, tekrar tekrar eğitmelisiniz, böylece kuşlar için doğal bir alışkanlık haline geliyor. Düşünmüyorlar bile, sadece yapıyorlar.
Kuşlar sütten kesildikten kısa süre sonra bu eğitime başlıyorum. Onları kapıyı kapalı olarak açma tahtasına koydum. Onların bir süre için etraflarına bakmalarına izin verdim, sonra onları çatıya itmeye başlıyorum. Yaptığım itme çubuğunu kullanıyorum. Bağlanmış kare kontraplak parçası olan sadece uzun bir direk.Köşeler yuvarlaktı ve pürüzsüz yaptım, böylece kuşlara zarar vermedi. Kuşları tuzağa düşürmek için bu itme çubuğunu kullanıyorum. Yakında geçmeyi öğrenirler.
Onları içeri iteceğim, sonra onları tekrar iniş panosuna geri koyacağım ve prosedürü tekrar edeceğim. Bunu ilk gün birkaç kez yapıyorum ve bir veya iki hafta boyunca her gün birkaç kez tekrar ediyorum. Kuşların neler beklendiğini bilmelerini istiyorum ve kuşları bana iterek benimle alışmaya, böylece yarış gününde iniş levhasından uçmamalarını istiyorum.
Onları bastırdığım her an ıslık çalıyorum ve kuşlarla konuşuyorum. Aynı komut sözcüklerini kullanıyorum, “İçeride.Hadi içeri girin “Kuşlar, bu kelimeleri ve ıslık seslerini çatı içinde dolaşma davranışlarıyla ilişkilendirmeyi öğrenirler. Onların yiyeceklerini bekledikleri için orada olduklarında ödüller verilir. Sonra yemek yiyorlar.
Kuşları ilk kez bıraktığımda ve onları eğitirsem kuşlar açtır. Sadece günde bir kez besliyorum ve beslenmeden önce bütün eğitimlerimi yapıyorum. Aç oldukları için kuşlar tuzağa düşmek ve kümese girmek için endişeli.Kumanda etmeyen kuşlar, nihayet içeri girdiklerinde gıdaların gittiğini bulurlar. Bir dahaki sefere onları dışarı attığımda, bu kuşlar çatı katına ilk girenler olacak çünkü gerçekten aç. Emri verdiğimde tuzağa düşmeleri gereken yemekleri öğrenecekler.
Yarış günlerinde, tuzağa düşmeyecek kuşlarla nadiren sorunum var. Kuşlarımın çatıya çarpmadığı tek zaman, başka bir atmaca kuşu çatıya gelir. Garip kuş rutine alışkın değildir ve bazen kuşlarımı atar ve onları karıştırır. Bu sadece bir veya iki kez bir sezon olur ve büyük bir problem oluşturmaz.
Bana düşündüğüm başka bir şey de, kuşlarımın inebileceği tek yerin iniş panolarında olması. Kuşların inmesi için herhangi bir elektrik hattım yok. Çatılarımın üstünde, kuşların çatıların üstünde inmesini önlemek için ileri geri iplerle pete koşturdum. Genç kuşlar gibi yaparlarsa, orada kalmalarına asla izin vermiyorum. Onları bunun için düzenledikten sonra, ırk gününde hemen karaya oturmaya ve tuzağa düşürdüler, benim için bir esinti yapıyorlar.Yarışları kaybetmem çünkü kuşlar tuzağa düşmeyecek.
Kaynak : Craig Goode
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale
KAREL MEULEMANS

Karel Meulemans Arendonk uluslararası güvercin yarışlarında yaşayan bir efsanedir.Kuş türü, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanında Janssen olarak bilinen ve Karel’in 2007’de ellili başlayan ve hala yarışlar ve büyük şampiyonluklar kazanan birçok 1. ödül ve şampiyonluk kazandığı biliniyor. Çoğu güvercin meraklısı, Meulemans soylarını orta mesafeli kuşlar olarak düşünüyor.Bu artık …

Makale
DOCTOR ARTHUR BRİCOUX

Eğer birisi 1944’te sorduysa: “Güvercin sporunun başlangıcından bu yana en ünlü güvercin meraklısı kimdi ve tüm zamanların en büyük güvercin meraklısı kimdi?” Cevabı sadece Belçika’da değil, sınır da: “geç doktor Bricoux” Güvercin yetiştirme sanatında hiç kimse onu geçmedi. Bu dönemde, birisinde Dr. Bricoux’dan daha tutarlıydı. Güvercin dünyasında hiç kimse daha …

Makale
JAN AARDEN

Jan Aarden’in adını taşıyan güvercin sporunu tartışırken, özellikle uzun mesafe yönleriyle ilgili olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü bu efendinin yarattığı yarış güvercinlerinin suşu, dünya çapında yarattığı etki nedeniyle bir ölçüde ölümsüzleştirildi. Ama bu Hollandalı, büyük bir maraton soyunun yaratıcısı olarak kabul edilen kimdi? Jan Aarden, 18 Kasım 1893’te Oosterhout şehrinde Martinus …